Albo cegłą, albo szkłem!

2021-10-21 12:44:16(ost. akt: 2021-10-21 14:19:09)   Artykuł sponsorowany
A jeśli się da — to i jednym, i drugim…! Bo szkło na pierwszym planie równa się piękna, lekka wizualnie i reprezentacyjna kuchnia. Ale kuchnia kocha też cegłę: jej urok jest ponadczasowy, a design uniwersalny.
Szkło rządzi!
Szkło zawładnęło wnętrzami i podbija rankingowe trendy. To obecnie jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych, nie może go zatem zabraknąć również w aranżacji kuchni, gdzie z miejsca staje się fantastyczną ozdobą mebli. Fronty z przeszkleniami to otwarte pole do tworzenia indywidualnych kompozycji z naczyń i dekoracyjnych przedmiotów.

Dziś szkło imponuje coraz większymi formatami, zastępując już nie tylko drzwi szaf wnękowych, ale nawet ściany działowe, odgradzając całe pomieszczenia w modnych wnętrzach. Szkło bardzo efektownie prezentuje się w postaci dużych tafli, ale jest atrakcyjną ozdobą również w mniejszych rozmiarach. Daje duże możliwości aranżacyjne, dlatego jest lubianym elementem dekoracyjnym w urządzaniu współczesnych kuchni. Wystarczy delikatny akcent w postaci szklanej witryny wkomponowanej w szereg szafek wiszących z pełnymi frontami, aby przełamać jednorodność stylistyczną zabudowy meblowej. Dekoracyjny potencjał szkła możemy wykorzystać również w postaci nowoczesnego kredensu albo pełne fronty zastąpić przeszkleniami na całej szerokości zabudowy górnej. Chociaż to nadal najbardziej popularne zastosowanie, nie musimy ograniczać się wyłącznie do szafek wiszących. Szkło jest obecne na wszystkich poziomach zabudowy meblowej.

Nawet jeżeli szkło będzie przewodzić kuchennej aranżacji, z pewnością jej nie przytłoczy. To jego ogromna zaleta. Wzbogaca zabudowę meblową i zapewnia jej efekt stylistycznej świeżości, a jednocześnie nadaje lekkości i pozwala optycznie kształtować proporcje wnętrza. Fronty z przeszkleniami „odciążą” wizualnie nawet masywną bryłę mebli. Docenimy to szczególnie w przypadku systemów meblowych do wysokości sufitu.

Szkło nie tylko jest szykowne i reprezentacyjne, ale podobnie jak dekory drewna, jest uniwersalne i ma ponadczasowy charakter. Prosta kuchnia w wiejskim stylu, klasyczna w stylistyce dyskretnej elegancji czy nowoczesna w industrialnym klimacie — w każdej z tych aranżacji szkło doskonale pasuje i będzie fantastycznym ozdobnikiem zabudowy meblowej. To materiał, który bardzo dobrze komponuje się z pozostałymi elementami wystroju wnętrza, dlatego można go dowolnie łączyć z drewnem, kamieniem czy powierzchniami lakierowanymi, zarówno w wykończeniu matowym,jak i wysokim połysku.
— Nawet, jeżeli w projekcie kuchni dominują monochromatyczne barwy i proste formy, nie musimy rezygnować z przeszkleń, które będą atrakcyjnym urozmaiceniem mebli, nie psując przy tym efektu stylistycznego umiaru. Dzięki frontom z przeszkleniami, które pozwolą wyeksponować wybrane przez nas naczynia czy przedmioty ozdobne, zabudowa wydaje się bardziej spersonalizowana i ciekawsza wizualnie — przekonuje Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM.

Obrazek w tresci

fot. KAM

Aranżacje
Coraz większą wagę przywiązujemy do wystroju kuchni. Chcemy przygotowywać posiłki w atrakcyjnej i przyjemnej dla oka przestrzeni, a szkło daje wiele możliwości aranżacyjnych. Efektownie prezentuje się zarówno szkło transparentne, jak i półprzezierne. To drugie jest bardziej dyskretnym rozwiązaniem, dlatego wybierzmy je, jeżeli chcemy, aby zawartość naszych szafek nie była całkowicie widoczna. Pamiętajmy jednak, że fronty z przeszkleniami będą przyciągały wzrok, dlatego warto zatroszczyć się o nienaganny porządek.
Szkło wydaje się oczywistym wyborem do kuchni w stylu klasycznym czy w stylizacjach retro. Najczęściej wybieramy wówczas fronty z wypełnieniem szklanym ze szprosami. Sprawdzi się również w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach w połączeniu z prostymi płaszczyznami frontów w modnych kolorach czy dekorach drewna. Będzie efektownym uzupełnieniem także kuchni w loftowym stylu — w prostej oprawie drewna lub wyrazistego metalu.

Kuchenna sceneria z cegłą
Do jakich aranżacji pasuje ściana wyłożona cegłą? Na kuchennej ścianie cegła dobrze komponuje się zarówno z zabudową meblową w klasycznym stylu, jak i nowoczesnymi aranżacjami. Wygląda efektownie w tradycyjnym czerwonym kolorze, świeżej bieli czy wyrazistych, modnych wybarwieniach. Jako wykończenie ściany to niezmiennie jeden z ulubionych motywów aranżacyjnych. W urządzaniu kuchni cenimy proste formy mebli, lubimy ją jednak ozdabiać swojskimi elementami, które ocieplają jej wizerunek i wprowadzają niepowtarzalny klimat. Dzięki dekoracyjnemu charakterowi cegła wygląda bardzo efektownie i nadaje wnętrzu charakteru.

Ten popularny sposób dekorowania powierzchni nad blatem kuchennym lub całej ściany wydaje się nie mieć „terminu ważności” i wymyka się wszelkim próbom przyporządkowania do konkretnego stylu. Ściana wyłożona cegłą lub nowoczesnymi panelami, które ją naśladują, dobrze komponuje się z meblami w stylu klasycznym czy zabudową inspirowaną nostalgicznym klimatem retro. Będzie również doskonałym tłem dla nowoczesnych i prostych zabudów meblowych lub industrialnych kuchni we wnętrzach loftowych.

— Przestrzeń nad blatem roboczym lub w większym formacie — cała ściana ozdobiona cegłą to wyrazisty, przyciągający wzrok akcent dekoracyjny, dlatego dla równowagi aranżacyjnej będzie dobrym tłem dla prostej, stonowanej zabudowy meblowej — doradza Sylwia Kowalska-Mikutel. — Motyw ceglany efektownie komponuje się z dekorami drewna i frontami w jasnych kolorach. Dobrze prezentuje się w połączeniu z powierzchniami matowymi.
Cegła w naturalnym wybarwieniu, świeżej bieli lub w bardziej odważnych, wyrazistych kolorach, które można dopasować do stylistyki wnętrza, może być ozdobą całej ściany kuchennej bądź pasa nad blatem roboczym pomiędzy szafkami dolnej i górnej zabudowy. Do wyboru mamy kilka odmian: począwszy od tradycyjnie wypalanej ceramiki po okładzinę z płytek z gładkiego klinkieru. Decydując się na surową cegłę, należy pamiętać o jej zabezpieczeniu przed tłuszczem, brudem i wilgocią za pomocą specjalistycznych impregnatów.
Porada: Płytki ceramiczne w kuchni

— Inwestorzy często zadają mi pytanie kiedy i jak położyć kafelki na ścianie — mówi Andrzej Tomasiak z olsztyńskiego studia mebli kuchennych. — Nie ma jednej odpowiedzi, każdy projekt jest inny, a montaż zależy również od rodzaju i wielkości kafli.

Obrazek w tresci

fot. KAM


Najprościej jest, kiedy kafle są proste, gładkie i podczas prac wykończeniowych „wpuszczone w ścianę” — nie wystają ze ściany, bo powierzchnia poza kaflami została wyrównana na przykład karton-gipsem i szpachlą. — Płytki kładziemy oczywiście przed montażem mebli na wysokości od 80 do 150 cm, a tam gdzie będzie okap — również za okapem. Pamiętajmy, że warto położyć płytki za szafką zlewozmywakową, która nie posiada pleców.
Jeżeli chcemy położyć kafelki tak, aby zaczynały się nad blatem, a kończyły pod szafkami wiszącymi — musimy pamiętać o kilku sprawach. Jeżeli zmywarka będzie pod blatem, to głównie ona wyznaczy nam wysokość zabudowy. Standardowe zmywarki mają wysokość 82 cm i regulowane nóżki do 50 cm. Dzięki temu możemy regulować wysokość naszej zabudowy. Dla osób niższych blat powinien być na wysokości 86,5 cm i od tej wysokości kładziemy płytki (przy blacie grubości 38 mm, przy innym należy dostosować się do grubości blatu). Dla osób wyższych poleca się wysokość blatu roboczego na wysokości 91 cm i od tej wysokości kładziemy kafle.

Obrazek w tresci

fot. KAM

Jeżeli górne szafki mają dochodzić do kafli, wówczas wysokość „fartucha” wyznacza pozostała zabudowa (szafy gospodarcze, piekarnikowa, lodówkowa) i normy przyjęte przez producenta mebli. Jeżeli nie ma szaf, to przyjmujemy, że szafki wiszące zaczynają się ok 55-60 cm nad blatem. W innym przypadku zwracamy uwagę jakie są zalecenia producenta — firma Kam ma na przykład standard 53,5 cm. Płytki fazowane, o nie regularnych kształtach warto położyć po montażu mebli lub dokończyć ich kładzenie po zainstalowaniu mebli.
Szkło na ścianie montuje szklarz po zakończonym montażu mebli.
— W profesjonalnych studiach kuchennych, takim jak nasze, oprócz projektu klient otrzyma również wytyczne jak przygotować instalacje i jak położyć płytki — zapewnia Andrzej Tomasiak.
Oprac. mmb