Ocieplamy kuchnię

2021-09-07 12:05:26(ost. akt: 2021-09-07 13:27:34)   Artykuł sponsorowany
Spokojnie — kaloryfery jeszcze zostawiamy chłodne. Chodzi raczej, by kuchnia była przytulna i miała bardziej „domowe” oblicze. To zasługa głównie dekorów drewnianych, ale również otwartych półek, które dosłownie zawładnęły jej przestrzenią. W tym sezonie ponownie ocieplamy wizerunek kuchni.
Proste formy, ale w połączeniu z dużą ilością drewna, które nawet minimalistycznie urządzonym wnętrzom nadaje ciepła i domowej przytulności — niezmiennie cieszą się popularnością. W modnych projektach kuchni można zaobserwować odejście od litej zabudowy na rzecz otwartych półek.
— Zmiany w stylistyce mebli kuchennych mogliśmy zauważyć już w ubiegłym sezonie, a obecnie mamy ich kontynuację — mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. — Miejsce monolitu zajęła bardziej zindywidualizowana sylwetka mebli z otwartymi półkami, które dosłownie zawładnęły przestrzenią kuchenną. Kuchnia jest funkcjonalna i wyposażona w nowoczesne rozwiązania, podnoszące komfort jej użytkowania, ale jednocześnie zachowuje przytulny charakter — dodaje.

Obrazek w tresci

Fot. KAM

Współczesna kuchnia z niezbędnym wyposażeniem i komfortowymi w użytkowaniu meblami, co jest zasługą wyjątkowo sprawnej techniki działającej w ich wnętrzu — jest innowacyjna. Jednak to nowoczesne oblicze ukrywa się za ciepłymi w odbiorze dekorami drewna.

Drewno na start
Drewno i inspirowane nim dekory to ponadczasowy wybór, a obecna moda wyjątkowo im sprzyja oferując cały wachlarz ciekawych wybarwień — od gatunków jasnych po ciemne, z naturalnym lub fantazyjnym usłojeniem, bielone czy w stylizacjach rustykalnych. Drewno przywodzi na myśl prostotę, spokój i harmonię, to również najlepszy sposób na nadanie wnętrzu przytulności. Doskonale prezentuje się w aranżacjach klasycznych, ale to dobry wybór również do kuchni w stylu minimalistycznym czy nowoczesnych wnętrz loftowych, w których równoważy ascetyzm formy. To zasługa naturalnego uroku drewna, dzięki któremu wnętrze wydaje się bardziej przyjazne w odbiorze, ale jednocześnie sprawia wrażenie eleganckiego.
Zaaranżowana w dekorach drewna zabudowa meblowa zmienia dotychczasową sylwetkę. Do kuchni powróciły otwarte półki, które wkomponowane są nawet w oszczędną w formie zabudowę meblową. Półki pozwalają urozmaicić wystrój kuchni, dodają jej uroku i lekkości, a jednocześnie są praktyczne. Nie tylko same w sobie stanowią dekorację wnętrza, ale pozwalają wyeksponować ozdobne naczynia i akcesoria, dzięki czemu kuchnia nabiera bardziej spersonalizowanego charakteru.

Obrazek w tresci

Fot. KAM

I generalnie natura!
Nic tak nie ociepla wizerunku kuchni (zresztą nie tylko) jak natura i z niej czerpana harmonia i porządek. A wnętrza kuchenne są wyjątkowo przychylne naturze. Dekory inspirowane wzorami występującymi w przyrodzie w połączeniu z harmonią koloru i formy pozwalają stworzyć wysmakowaną kompozycję, która zachwyci ponadczasowym pięknem i sprawi, że kuchnia wprawi w pozytywny nastrój od rana.
Ostatecznie, w urządzaniu kuchni ważne są wygoda i funkcjonalność, ale nie mniejsze znaczenie ma estetyka mebli. Wybór dekorów jest trudny, ponieważ trendy we wnętrzach szybko się zmieniają, w przeciwieństwie do zabudowy kuchennej, która jest inwestycją na lata. Chcemy, żeby była piękna i cieszyła nas za każdym razem, kiedy będziemy z niej korzystali. Jednym ze sprawdzonych pomysłów, aby sprostać temu zadaniu, jest aranżacja nawiązująca do natury. Tworząc efektowne wnętrza o ponadczasowym charakterze, które będą dobrze wyglądały przez lata, projektanci właśnie w niej szukają inspiracji.
— Natura daje ogromne możliwości aranżacyjne, a wzorowane na niej dekory, podobnie jak ona sama, zachowują ponadczasowy urok, są gustowne i dobrze prezentują się na frontach mebli — przyznaje Sylwia Kowalska-Mikutel. — Ponieważ natura jest niewyczerpanym źródłem inspiracji, nie jesteśmy skazani na powielanie stale tych samych wzorów. Obok najbardziej popularnych, pojawiają się nowe, ciekawe i efektowne dekory, które pozwalają realizować wyjątkowe aranżacje, zaskakujące oryginalnymi kompozycjami kolorystycznymi.
Taką nową propozycją jest dekor skalny, który zachwyci świeżością i subtelnym pięknem. Zakorzeniony w naturze, podobnie jak dekory drewna, czerpie z jej niepowtarzalnej urody. Jest bardziej stonowany i neutralny, dzięki czemu idealnie wpasuje się w każdy typ aranżacji. Kuchenna zabudowa z frontami w kolorze skały spodoba się zwolennikom tradycyjnych rozwiązań i klasycznych form mebli, jak również miłośnikom nowoczesnej prostoty z eleganckim sznytem. Dekor skalny będzie doskonałą alternatywą dla bieli w kuchniach urządzanych w duchu skandynawskiego minimalizmu czy coraz bardziej popularnego stylu japandi, który mocny akcent kładzie na piękno i czystość formy.
Surową estetykę skały doskonale ociepli łagodny rysunek drewna. To idealne połączenie przywodzące na myśl ład i porządek, dające wytchnienie i poczucie równowagi.

Umiar i ład aranżacyjny
Naturalny wygląd i niepowtarzalny urok drewna odwzorowany na dekorach mebli wnosi atmosferę rodzinnego ciepła i przytulności, a równie popularne kamienie szlachetne — bezpieczeństwa i stabilności. Natura ma tu jednak znacznie więcej do zaoferowania. Jest jeszcze intensywny antracyt, dzięki któremu wnętrze wygląda szykownie i prestiżowo czy bazalt, który prezentuje się bardzo atrakcyjnie w kuchni. Co ważne, dekory te doskonale współgrają ze sobą, tworząc harmonijne kompozycje. Aranżacje wyglądają efektowne, nie można im równie z odmówić stylu i ponadczasowego uroku.
Nawet w przypadku urządzania kuchni w dekorach inspirowanych naturą, dobrze jest ograniczyć gamę kolorystyczną zabudowy meblowej do maksymalnie trzech odcieni, inaczej wnętrze może być zbyt męczące. Umiar będzie wskazany również w przypadku dekoracyjnych elementów i ozdobnych bibelotów. Jeżeli nagromadzimy ich zbyt wiele, to kuchnia nie będzie funkcjonalna, a zastawiony blat utrudni nam pracę. Zepsujemy również estetykę wnętrza. Lepiej kierować się zasadą aranżacyjnego ładu i harmonii.
— Dekory, które są odwzorowaniem natury, będą wystarczającą ozdobą zabudowy meblowej i to z nich warto uczynić jej główny atut — podpowiada projektantka. — Doskonałą oprawą dla nich będzie prosta, harmonijna bryła mebli, która jest bardzo dobrym wyborem kiedy chcemy zaaranżować wnętrze o ponadczasowym charakterze, które szybko się nie opatrzy.

PORADA: Montaż zmywarki do zabudowy
Wybierając zmywarkę, musimy zwrócić uwagę zarówno na jej szerokość, wysokość i sprawdzić czy front meblowy jest zamocowany na zmywarce na stałe — czy na zawiasach ślizgowych. Szerokość zmywarki to może być 45 lub 60 cm, standardowa wysokość to 81,5 do 82, 5 cm. Dla bardziej wymagających są zmywarki typu 60 — w rozmiarze XXL, o wysokości 86 cm. Oczywiście zyskujemy na pojemności zmywarki. Ale największą zaletą jest wysokość blatu roboczego. Dzięki takiej zmywarce wysokość zabudowy szafek dolnych może sięgnąć nawet 95 cm. Osoby o ponadprzeciętnym wzroście z pewnością docenią takie rozwiązanie. W zmywarkach XXL, ale także w wielu standardowych, front meblowy mocowany jest na zawiasach ślizgowych. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy podcinać cokołu pod zmywarką. Jednocześnie jest to rozwiązanie bardziej estetyczne — szczególnie wtedy, gdy nasza wymarzona kuchnia jest w salonie i z dalszej odległości widzielibyśmy podcięcie cokołu.
Oprac. mmb