Własny dom — dobry życiowy wybór

2020-11-24 20:15:46(ost. akt: 2020-11-24 20:15:29)
— Takie mamy czasy, że im prędzej podejmiemy decyzję o budowie domu, tym lepiej. Dom to przestrzeń, bliskość przyrody, ale też znacznie lepsze warunki do pracy zdalnej, na którą, chcemy czy nie, jesteśmy jednak skazani — mówi Tomasz Lella, architekt z Olsztyna, właściciel Studia Architektonicznego „Pantel”.
— Wiele osób staje czasem przed życiową decyzją: mieszkanie czy dom? Jeśli mieszkanie — to małe czy większe, a może od razu duże? A może nie bawić się w mieszkania i zacząć budować dom — jeśli tak, to jaki? Co by Pan radził?
— W dzisiejszych czasach decyzja wydaje się być jednoznaczna. Zawsze lepsza będzie otwarta przestrzeń nawet małej, własnej działki — niż mieszkanie, nawet największe, ale jednak w bloku.
— W jakiej odległości od centrum miasta powinna się znajdować taka działka z domem?
— W obecnych czasach coraz więcej ludzi korzysta z pracy zdalnej — koronawirus pokazał nam co to home office. Nie ma zatem większego znaczenia w jakiej odległości od miejsca pracy, zakładu czy biura ten dom się znajduje — czy to 20, 30 czy 40 km. W domu i na naszej własnej działce z ogrodem trochę inaczej postrzegamy rzeczywiśtość.
— Jakie są inne, równie ważne uwarunkowania takiej decyzji?
— Przede wszystkim dobry projekt, a potem lokalizacja. Dobrze jest bowiem mieć widok na las, jezioro, rzekę, bagno czy zarośla. Takie miejsca istnieją w naszym regionie i warto z nich skorzystać. Warto kupić nawet małą działkę o powierzchni ok. 1000 m kw. i postawić na niej dom, ale ważne jest też, by naszym domem, zbudowanym według swoich marzeń, nie zepsuć krajobrazu Warmii i Mazur. To jest już bowiem nasza wspólna przestrzeń.

Obrazek w tresci

— Jakie projekty domów może Pan polecić?
— Jako pracownia projektowa od trzydziestu lat zajmujemy się projektowaniem architektury regionu. Opracowałem katalog 27 projektów regionalnych domów Warmii i Mazur. Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie — to domy o różnej powierzchni i co ważne — o architekturze tego regionu.
— Czy takie projekty są już zrealizowane?
— Jest już bardzo wiele takich realizacji, bo ludzie są coraz bardziej otwarci na budowanie tożsamości regionu poprzez architekturę regionalną. Obecnie realizujemy w okolicach Olsztyna projekt dużego osiedla domów — zarówno w zabudowie jednorodzinnej, jak i bliźniaczej. Każdy może tutaj znaleźć dom w malowniczym krajobrazie Warmii. Domy są przystosowane zarówno dla dwu-, jak i czteroosobowej rodziny. To dobre miejsce, wybór i decyzje na obecne czasy.
Oprac. mmb