Dobrze mieszkać dobrze

2020-10-27 11:32:33(ost. akt: 2020-10-27 11:32:09)   Artykuł sponsorowany
Owszem, pandemia namieszała wszędzie, także w budownictwie. Ponieważ podróżowanie po świecie raptem stało się i niebezpieczne, i mniej dostępne — pokochaliśmy własne cztery ściany. Tyle że cztery ściany z ogródkiem są znacznie bardziej sympatyczne od ścian w apartamentowcu…
— Czy w takich czasach jak dziś jest zapotrzebowanie na własny dom?
— W tym roku mamy niespotykaną wcześniej sytuację. Covid-19 i pandemia spowodowały, że na długie miesiące zostaliśmy pozbawieni możliwości podróżowania, przemieszczania się i większość z nas została zmuszona do przebywania wyłącznie w czterech ścianach mieszkania.
— A zatem bardziej wzrosła potrzeba poszerzenia własnej przestrzeni?
— Tak. I to właśnie taką możliwość daje własny dom i własna działka. Możliwość wyjścia o każdej porze we własną większą przestrzeń, która daje nam swobodę i poczucie normalnych warunków życia — własny dom z ogrodem
— A jakie domy się teraz projektuje i jak one powinny wyglądać?
— Rozumiem potrzebę chwili budowania w miarę szybko, ale w procesie długofalowym ważne jest także zachowanie architektury regionu. Projekty odpowiadające potrzebom ludzi powinny nawiązywać do otoczenia, a materiały do ich budowania powinny być naturalne. Symbioza otoczenia i dobrych materiałów może nam pomóc w tych czasach.
— Zatem jakie materiały może Pan polecić?
— W moich projektach bardzo ważna jest elewacja. Często stosuję tutaj naturalną cegłę czerwoną, ale występują też połówki cegieł, płytki ceglane albo deski elewacyjne. Możliwe są połączenia cegły czerwonej z tynkiem naturalnym, tzw. ,,barankiem” lub cegły z drewnem. Takie połączenie materiałów zawsze będzie dobrze wyglądało i dobrze się komponowało. Dla zainteresowanych takim projektem i budową takich domów polecam mój Katalog projektów Warmii i Mazur na mojej stronie www.pantel.olsztyn.pl.
— A czy koronawirus wpłynął też jakkolwiek na projekty wnętrz?
— W obecnych czasach, kiedy byliśmy zamknięci w czterech ścianach, a w przypadkach możliwego dalszego lockdownu — lepsze byłoby myślenie o własnym małym domu z ogródkiem na obrzeżach miasta. Wtedy tej przestrzeni będziemy mieli trochę więcej, a i standard życia też będzie inny.
Oprac. mmb