Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

2020-09-29 20:05:28(ost. akt: 2020-10-01 09:57:53)   Artykuł sponsorowany
Dom to często nasza najcenniejsza własność – oczywistym jest więc, że chcemy go chronić, na przykład ubezpieczając go. Ale czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe? Bo skoro mamy obowiązek ubezpieczyć swój samochód, to może dom też?

Czy ubezpieczenie budynku mieszkalnego jest obowiązkowe?


Ubezpieczenie domu jest obowiązkowe, ale tylko w kilku konkretnych przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy oprócz domu posiadamy także gospodarstwo rolne. Wtedy objęci jesteśmy ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych[1]. Stanowi ona, że jeżeli jesteśmy właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni większej niż 1 ha i jeśli zabudowa naszego gospodarstwa ma więcej niż 20 m2, to wtedy mamy obowiązek zakupu trzech obowiązkowych ubezpieczeń. Jednym z nich jest właśnie ubezpieczenie domu w ramach ubezpieczenia wszystkich budynków. Pozostałe dwa to OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego oraz OC pojazdu.

Drugą, coraz częstszą sytuacją, jest budowanie domu na kredyt udzielony z banku. Nie ma przepisów prawa, które zmuszają nas do wykupienia ubezpieczenia nieruchomości, ale taki obowiązek nałoży na nas bank. Dlaczego bank chce, abyśmy zakupili ubezpieczenie domu pod kredyt? Musimy pamiętać, że dopóki nie spłacimy całego kredytu, to bank ma prawa do naszego budynku. Narzucając na nas obowiązek ubezpieczenia kredytowanej budowy domu, bank zabezpiecza się na wypadek, gdybyśmy z jakichś przyczyn nie byli w stanie spłacić całej pożyczki. Jest to także ochrona na wypadek zniszczenia domu przez żywioł – na przykład powódź, pożar czy huragan. Dzięki temu bank jest w stanie odzyskać choć część należności.

Jeżeli więc jesteśmy właścicielami gospodarstwa rolnego spełniającego wymienione w ustawie wymagania albo chcemy wziąć kredyt na budowę domu, to będziemy zobowiązani ubezpieczyć nieruchomość. Ale w innych sytuacjach ubezpieczenie domu (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/) jest dobrowolne. A jednak ponad 80% właścicieli domów i mieszkań zdecydowało się na zakup polisy[2] – chociaż wcale nie musieli. Dlaczego?

Ubezpieczenie domu – czy się opłaca?


Jak wspomnieliśmy na początku, dom lub mieszkanie to zazwyczaj nasza najcenniejsza własność. Nic więc dziwnego, że chcemy ją chronić. Trudno także wyobrazić sobie sytuację utraty dachu nad głową. Chyba nikt nie chciałby musieć przez to przechodzić. Kolejnym argumentem, dlaczego Polacy i Polki tak chętnie sięgają po ubezpieczenie domu, jest fakt, że nie jest to wcale droga polisa, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wartość nieruchomości.
Od czego chroni nasz dom lub mieszkanie ubezpieczenie nieruchomości? Przede wszystkim warto od razu wyróżnić zakres podstawowy i rozszerzony takiego ubezpieczenia. W zakresie podstawowym polisa chroni elementy stałe budynku, a więc ściany, stropy, okna czy drzwi. Są one chronione przed tak zwanymi zdarzeniami losowymi – rozumie się przez to na przykład pożar, zalanie czy silny wiatr. Pełną listę zagrożeń znajdziemy zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
W zakresie rozszerzonym ubezpieczenia domu chronione są także ruchomości domowe, a więc sprzęt AGD i RTV czy meble. Mogą być one chronione on wspomnianych wcześniej zdarzeń losowych, ale także od kradzieży z włamaniem. Wszystko oczywiście zależy od tego, na jaki pakiet ubezpieczenia nieruchomości się zdecydujemy. W ofertach towarzystwa w ramach ubezpieczenia domu będziemy mogli także zakupić ubezpieczenie OC, Assistance czy NNW.
Możemy ubezpieczyć dom jedynie w zakresie podstawowym albo też rozszerzonym, z uwzględnieniem wszystkich możliwych zdarzeń. To, na jaki pakiet się zdecydujemy, zależy od nas, ale niezmiennym pozostaje fakt, że dobre ubezpieczenie domu się opłaca. Co to znaczy „dobre ubezpieczenie domu”? Jedni powiedzą, że jest to polisa z niską ceną, inni, że taka, która chroni w każdej sytuacji. Decyzja zależy od nas – warto ją dobrze przemyśleć.

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf; stan na: 21.09.2020