W kuchni najważniejsza jest wygoda

2020-09-14 14:37:33(ost. akt: 2020-09-14 14:43:00)
System meblowy można dopasować do wymogów wnętrza i indywidualnych potrzeb korzystających z niego domowników. Dzięki praktycznym rozwiązaniom zapomnimy o dyskomforcie codziennego użytkowania, doceniając wygodę i dobrą organizację, która zwłaszcza w kuchni jest niezwykle istotna.
Komfort użytkowania

Rozmaite wnętrza i różne style zabudowy meblowej łączy wspólny mianownik: najważniejsza pozostaje wygoda. Komfort użytkowników to główny trend w projektowaniu nowoczesnej kuchni. To zrozumiałe, bo nie tylko urządzenia, w które ją wyposażamy, ale również meble powinny ułatwiać nam pracę, a nie ją utrudniać. Pasję kulinarną czy zwykłe codzienne obowiązki będzie ograniczał nie tylko niefunkcjonalny układ mebli, ale również zła organizacja zabudowy. A można się o nią skutecznie zatroszczyć nie tylko w projektach „skrojonych na miarę”. Warto pomyśleć o rozwiązaniach, dzięki którym korzystanie z kuchni będzie łatwiejsze, a tym samym znacznie przyjemniejsze.

Dostosuj do swojego wzrostu

Wysokość blatu roboczego nie musi być taka sama dla każdego. Optymalne ustawienie determinuje wzrost użytkownika, a z tym wyzwaniem producenci mebli już dawno sobie poradzili.

— W naszych systemach mebli szafki stojące, na których położony jest blat roboczy, są wyposażone w nóżki regulowane w wysokości 10 lub 15 cm. Wystarczy odpowiednio wyregulować ich wysokość, aby indywidualnie dostosować wysokość blatu i zapewnić sobie najbardziej komfortowe warunki do pracy — wyjaśnia Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka mebli kuchennych w Spółce Meblowej KAM.
To proste rozwiązanie pozwalające zapomnieć o wszelkich niewygodach związanych z pracą ze zbytnio pochylonymi plecami, która w dłuższej perspektywie mogłaby zniechęcić do przygotowywania posiłków.

Po co się schylać, skoro można wysunąć

W nowoczesnej kuchni możemy zapomnieć o uciążliwym schylaniu, sięganiu czy przeczesywaniu zakamarków szafek. Nie musimy również tracić czasu na poszukiwanie potrzebnych artykułów, ponieważ wszystko możemy mieć w zasięgu dłoni z bardzo wygodnym i nieograniczonym dostępem. Dzięki pełnemu wysuwowi, dużej wytrzymałości na obciążenia, lekkiej pracy i delikatnemu domykowi, szuflady stały się najbardziej komfortowym sposobem przechowywania, dlatego coraz częściej zastępują szafki z frontami rozwieranymi.


Również w przypadku wysokiej szafy na zapasy, która jest marzeniem niejednego posiadacza kuchni, możemy znacznie poprawić jej funkcjonalność, zastępując tradycyjne półki wysuwnym, wielopoziomowym systemem cargo. Teraz to nie my musimy sięgać do szafy, tylko ona wysunie przed nami całą swoją zawartość. Bez problemu znajdziemy poszukiwany produkt, nawet jeżeli nasza spiżarnia jest dobrze zaopatrzona. Systemy cargo sprawdzą się również w wąskich wnękach, które do tej pory były miejscem mało przyjaznym dla domowników. Nie tylko wykorzystają jego potencjał — zapewniając dodatkową przestrzeń do przechowywania, ale znacznie podniosą komfort użytkowania.


Optymalnie wykorzystaj przestrzeń mebli

Szuflady z pełnym wysuwem to bardzo wygodny sposób na przechowywanie kuchennego arsenału, jednak i one wymagają odpowiedniej organizacji. W tych przepełnionych trudno utrzymać porządek i zapanować nad skuteczną segregacją zapasów, naczyń i akcesoriów kuchennych. W planowaniu zabudowy meblowej duże znaczenie ma przemyślane wykorzystanie dostępnej przestrzeni.


— Systemy szuflad, w których wysokość została dopasowana do przedmiotów, którym są dedykowane, to sposób na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w meblach, ale również ułatwienie sobie kuchennej codzienności — tłumaczy projektantka. — Dużo łatwiej o zachowanie porządku, jeżeli szuflady są zorganizowane pod określone potrzeby użytkowników i w każdej z nich znajduje się dokładnie to, do czego została zaprojektowana.

Dzięki dostosowaniu wysokości szuflad do konkretnych produktów, nie tylko wszystko się w nich bez problemu zmieści, ale będzie miało stałe miejsce. Nie musimy wówczas ustawiać kartoników, opakowań czy słoiczków na sobie, co znacznie skróci czas poszukiwania i dotarcia do potrzebnego artykułu.


Sezon letni w strefie zmywania

Gdzie najlepiej zaplanować zlewozmywak w kuchni? Nawet jeżeli na co dzień korzystamy ze zmywarki, która stała się podstawowym elementem wyposażenia kuchni, zlewozmywak jest w niej niezbędny. Dyskomfort braku funkcjonalnej strefy zmywania możemy odczuć szczególnie latem, kiedy jemy więcej świeżych warzyw i owoców, które przed spożyciem trzeba umyć. Warto więc odpowiednio ją zaplanować i wyposażyć, aby praca przebiegała sprawnie i wygodnie.

— Najpierw zlewozmywak, potem blat, a na końcu kuchenka lub płyta grzewcza, to układ, który jest najbardziej funkcjonalny w kuchni — wyjaśnia projektantka. — Wynika on z naturalnej kolejności wykonywanych zadań — najpierw myjemy owoce lub warzywa, następnie je obieramy i kroimy, a na końcu wrzucamy do garnka, który ustawiamy na płycie.

Wybór odpowiedniego zlewozmywaka jest uzależniony od wielkości powierzchni na kuchennym blacie, którą możemy na niego przeznaczyć oraz naszych przyzwyczajeń kulinarnych. Duży, dwukomorowy zlew jest bardzo wygodny, zwłaszcza dla dużych rodzin, gdzie sporo się gotuje, a więc również myje znaczne ilości warzyw; wymaga jednak więcej miejsca niż model jedno- czy półtorakomorowy.

Kształt i wielkość zlewozmywaka podyktowane są również miejscem, w którym zostanie on ulokowany. Inny model będzie odpowiedni do aneksu kuchennego z zabudową jednościenną, a jeszcze inny, jeżeli zainstalujemy go w narożniku kuchni. Dużym atutem jest dostęp do naturalnego światła, dlatego w przypadku wnętrz z oknem, pod którym poprowadzony jest blat meblowy, to właśnie tutaj najczęściej znajduje się strefa zmywania.

Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie zlewozmywaka na wyspie kuchennej. Taka aranżacja jest nie tylko nowoczesna, ale i praktyczna. Obok zlewozmywaka mamy wówczas zapewnioną wystarczającą przestrzeń do pracy, a to kolejny istotny warunek, o którym nie należy zapominać przy projektowaniu ergonomicznej zabudowy meblowej.

— Optymalną przestrzeń do pracy i swobodę ruchów zapewni nam blat o długości co najmniej 60 cm, dlatego taką odległość powinniśmy zaplanować pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzewczą — mówi projektantka.

Obok zlewozmywaka, najlepiej z miejscem przewidzianym na ociekające naczynia lub właśnie odłożenie umytej zieleniny, powinniśmy uwzględnić zmywarkę, a pod nim szafkę na pojemniki na odpadki. W ten sposób ułatwimy sobie pracę podczas oczyszczania warzyw i owoców, ponieważ obierki możemy wrzucać bezpośrednio do przeznaczonego na nie kosza. Najbardziej wygodnym rozwiązaniem są systemy wysuwne, dzięki którym ukryte w korpusie szafki pojemniki do segregacji wysuną się wraz z otwarciem frontu, umożliwiając wyrzucenie odpadków bez konieczności schylania się w głąb szafki.

Chcą ułatwić sobie codzienną pracę, powinniśmy zaopatrzyć się w baterię z wyjmowaną wylewką i funkcją prysznica, dzięki którym wygodniej nam będzie opłukiwać warzywa i owoce. Praktyczny będzie także automatyczny korek, dzięki któremu opróżnimy komorę zlewozmywaka z wody, w której myliśmy jarzyny, bez konieczności zanurzania w niej rąk.


W nowoczesnych kuchniach bardzo często klienci wybierają fronty bez uchwytów. O ile w szafkach górnych nie ma problemu, możemy zastosować otwieranie tip-on (naciskany front odskakuje od korpusu), dłuższe fronty niż korpus szafki lub cofnięty dolny wieniec w szafce — o tyle w szafkach dolnych i zabudowie chłodziarki czy zmywarki pojawia się problem — mówi Andrzej Tomasiak ze Studia Atom.
— Możemy tutaj zastosować kilka rozwiązań: szuflady i fronty pełne otwierane systemem tip-on lub otwieranie elektryczne. W przypadku zmywarek i chłodziarek wyposażonych tylko w otwieranie elektryczne trzeba liczyć się z faktem, że cena całego projektu znacznie wzrasta — elektryczny front zmywarki lub lodówki to koszt ok. 1500 zł. Co prawda jeden producent w swojej ofercie posiada zmywarkę, która otwiera się ,,na dotyk”, ale dla przeciętnego Kowalskiego ta cena jest nieosiągalna… Dlatego swoim klientom często proponujemy rozwiązanie mieszane: górne fronty bez uchwytu, a dolne i na zabudowanym AGD — front frezowany lub uchwyt krawędziowy. Frezy możemy zastosować tylko na płytach MDF. Projektując kuchnię bez wystających uchwytów, szafki narożne dolne proste możemy ustawiać bez blend — zyskujemy w ten sposób 5 cm w zabudowie. W małych pomieszczeniach ma to duże znaczenie.

Porada: Uchwyty w kuchni:

Oprac. mmb