Cegła cenniejsza niż złoto

2020-09-14 14:35:45(ost. akt: 2020-09-15 09:20:23)

Autor zdjęcia: Tomasz Lella

— Architektura jest sztuką nieustannego przetwarzania. Każdy z nas, obserwując dobrą architekturę, może czerpać z niej wzorce — zaczerpnąć natchnienia i potem je zaadaptować. Ważne jest, aby efekt końcowy był spójny — dlatego powinien to robić architekt z doświadczaniem — uważa Tomasz Lella, architekt z Olsztyna, właściciel Studia „Pantel”.
— Dlaczego cegła staje się coraz popularniejszym materiałem budowlanym?
— Zacznę od cytatu znanego architekta Franka Lloyda Wrighta: „Dajcie mi do ręki cegłę a udowodnię wam, że jest cenniejsza niż sztabka złota”. To oczywiście metafora, bo wartość sztabki złota jest inna, ale obiekty budowlane z cegły są trwałe i zachwycają przez stulecia. Dlatego wybierając materiał do budowy domu, należy rozważać wiele aspektów, również upływu czasu, a cegła jako materiał elewacyjny starzeje się dobrze. Zatem wartość może być porównywana do wspomnianego wyżej kruszcu.

— Czy to dlatego w swoich projektach autorskich używa Pan cegły?
— Cegła jest wspaniałym materiałem, który mnie od dawna fascynuje, natomiast architektura Warmii i Mazur to przede wszystkim ściany z ręcznie robionej czerwonej cegły. Uzupełnieniem tego są dwuspadowe dachy kryte dachówką holenderką i podmurówka z kamienia łupanego.

— Czy takie są również obecne Pana projekty?
— W architekturze regionu istotna jest prostota i symetria. Współczesne i obecne indywidualne projekty domów Warmii i Mazur są trochę inne i dostosowane do obecnych standardów. Mają więcej przeszkleń, a współczesne normy termiczne też są inne.

— Czy jest to ścisłe nawiązanie do starej architektury tych terenów sprzed stu czy stu pięćdziesięciu lat?
— Architektura jest sztuką nieustannego przetwarzania. Każdy z nas, obserwując dobrą architekturę, może czerpać z niej wzorce — zaczerpnąć natchnienia i potem je zaadaptować. Ważne jest, aby efekt końcowy był spójny — dlatego powinien to robić architekt z doświadczaniem.

— Jakie jeszcze inne elementy podkreśliłby Pan w takim współczesnym domu mazurskim czy warmińskim?
— Bardzo istotne są wszelkiego rodzaju detale architektoniczne: okna, kominy, okiennice, cokoły. Równie istotne są elementy architektury krajobrazu: podjazdy, ścieżki z kamienia, ogród, płot, brama wjazdowa. Ale to wszystko musi do siebie w sposób harmonijny pasować. Wtedy efekt jest najlepszy. Tych z Państwa, którzy szukają inspiracji dla swojego domu, zapraszam do zapoznania się z moim katalogiem domów Warmii i Mazur na stronie www.pantel.olsztyn.pl.
Oprac. mmb