Tożsamość regionu Warmii i Mazur

2020-07-24 14:25:10(ost. akt: 2020-07-24 14:37:30)

Autor zdjęcia: Tomasz Lella

— Czy nasz region ma własną tożsamość? Każdy region ją posiada. Tożsamość danego miejsca, ziemi. To wzajemne przenikanie się przyrody i architektury charakterystycznych dla danego obszaru. Tożsamość miejsca przez stulecia tworzą ludzie go zamieszkujący, którzy zostawiają tam swoje serce, miłość i przywiązanie. Ja również do nich należę — mówi Tomasz Lella, architekt z Olsztyna, właściciel Studia „Pantel”.
— Jakie są preferencje ludzi osiedlających się na tych terenach?

— Każdy dom budowany jest według potrzeb inwestorów oraz w nawiązaniu do konkretnej sytuacji i miejsca. Wiele zależy od liczby osób, które będą tam zamieszkiwać, a także od tego, czy dom ma spełniać funkcje domu całorocznego, czy letniskowego — do okazjonalnego wykorzystania. Nie bez powodu na Mazurach stawia się domy z dala od głównych dróg, w przepięknie wyeksponowanych i wybranych miejscach na wzgórzach z malowniczymi widokami, czasami nad brzegiem jeziora. Każdy marzy o takim miejscu, ale takich miejsc jest coraz mniej i nie powinno się ich w sposób nieprzemyślany zabudowywać. Nie każdy rodzaj architektury powinien znaleźć się w danym miejscu.

— Jakie są charakterystyczne cechy architektury tego regionu Warmii i Mazur?

— Domy na tych terenach są zazwyczaj proste w bryle i przez to piękne w swojej prostocie. Ściany są wykonywane z ręcznie robionej cegły, stropy — drewniane, a zwieńczeniem są dachy dwuspadowe z szerokimi okapami. Czasami te domy mają wysunięty do przodu ryzalit.

— Jaka powinna być powierzchnia działki pod taką współczesną zabudowę?

— Na obszarach podmiejskich i w zabudowie wiejskiej minimalna powierzchnia działki powinna wynosić ok. 1500 m kw. Przy zabudowie siedliskowej powierzchnia działki powinna być większa i wynosić już przynajmniej od 2500 do 3000 m kw. Takiej wielkości działki pozwalają na komfort mieszkańców i użytkowników. Uzupełnieniem domu jest ogród, zieleń i elementy małej architektury.

— Jaki układ pan preferuje?

— W moich projektach najbardziej popularnym projektem jest dom w kształcie litery L, tak zwana „Lellówka”. Przy siedliskach natomiast preferuję i polecam trzy budynki usytuowane w kształcie litery C: dom główny, budynek gospodarczy i budynek pomocniczy, np. stodoła. Takie kształtowanie nawiązuje do tradycji i tożsamości regionu Warmii i Mazur.

— Gdzie można zobaczyć i zapoznać się z takimi projektami?

— Zapraszam wszystkich, którzy zamierzają się budować do zapoznania się z moim katalogiem projektów Warmii i Mazur, zamieszczonych na stronie www.pantel.olsztyn.pl.