Dom nad jeziorem

2020-05-22 08:35:42(ost. akt: 2020-05-22 08:38:39)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

— Ludzie marzą o mieszkaniu w domu nad jeziorem. Ale dom przede wszystkim powinien pozostawać w harmonii z otoczeniem i podkreślać piękno okolicy — mówi Tomasz Lella, architekt z Olsztyna, właściciel Studia „Pantel”.
— Warmia i Mazury kojarzą się z wodą, jeziorami. Każdy chciałby mieć dom nad brzegiem jeziora. A jak jest w rzeczywistości?
— Działek, które mają bezpośrednio położenie nad jeziorem i można na nich postawić dom, jest niewiele, a proszę pamiętać, że nie na każdej przylegającej do jeziora można postawić dom. Szukając swojego miejsca na ziemi, trzeba o tym wiedzieć.

— Jak ważne są w projekcie detale architektoniczne?
— Zacznę od rzeczy podstawowej: nie powinno się zaczynać projektowania domu od detalu. Najważniejsza jest bowiem bryła budynku. Z mojego doświadczenia — im prostsza tym lepsza. Najlepiej wychodzą, prezentują się proste domy na planie prostokąta lub na planie krzyża. Wielokształtna bryła na początku projektu powoduje pewne komplikacje, może wprowadzić chaos. Powinno się stosować zasadę od ogółu do szczegółu i wszystkie elementy projektu powinny do siebie pasować: rzuty, funkcja, elewacje, usytuowanie na działce. Dopiero kiedy mamy te podstawowe parametry budynku, jest czas na przejście do detali.

— No właśnie. Jakie detale architektoniczne są charakterystyczne dla naszego regionu?
— Liczne detale architektoniczne mogą być wizytówką naszego regionu, zaczynając od podmurówki, która była wykonywana z kamienia łupanego i ciosanego. Narożniki domu, czyli tzw. węgły, były pod kątem prostym. To była prawdziwa sztuka mistrza kamieniarskiego. Dzisiaj osób z takim zdolnościami już nie ma albo jest ich coraz mniej. Ginący, a przecież jakże ciekawy zawód. Do tego dochodzą współczesne normy termiczne, które eliminują ściany z kamienia.

— A jakie są inne detale?
— W moich projektach bardzo często korzystam ze sztuki ceglanej, nawiązującej do tradycji tych ziem, choćby od murowania ściany zewnętrznej z cegły. Są dwa typy murowania: krzyżykowy i kowadełkowy. Potem dochodzą fryzy, gzymsy, nadproża, parapety, łęczki… Dodatkowo elementy drewniane, jak krokwie podpory, belki poprzeczne, słupy, krzyżulce. Duży wybór.

— A jak to wszystko ma się do tytułowego domu nad jeziorem?
— Dom wpisuje się w otoczenie, powinien być w harmonii z otoczeniem, podkreślać piękno okolicy. Dam przykład: zaprojektowałem kiedyś dom i najpierw myślałem, że będzie pasował z elementów ceglanych. Potem jednak przekonałem inwestora, że lepsze będzie połączenie elementów tradycyjnych z nowoczesnością. Mury tworzące jakby skórę zewnętrzną z poprzecinanych belek drewnach, a za nimi ściana ze szkła, przez którą rozpościera się widok na jezioro.

— Gdzie można takie projekty zobaczyć?
— Zapraszam od zapoznania się z wydanym przez moją pracownię katalogiem Domów Warmii i Mazur, dostępnym na stronie internetowej mojej pracowni. Jeżeli ktoś przystępuje do budowy domu, zachęcam do zapoznania się z tymi projektami. Jest tam również opisany „Dom nad jeziorem”. Pięciu czytelników Gazety Olsztyńskiej, którzy odnajdą ten dom z katalogu wskazując jego numer, otrzyma edycję książkową z moją dedykacją…!
mmb


Komentarze (1)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. malinka #2940476 | 37.47.*.* 29 cze 2020 13:58

    Właściwie to był też czas, kiedy myśleliśmy o mieszkaniu w domu nad jeziorem, bo to naprawdę ładnie wygląda, ale i może być niebezpieczne, a jednocześnie wydaje mi się, że parująca woda może źle wpływać na mury i elewację. Na razie jednak nie ma działek i tak u nas z taką możliwością. A posiadanie kawałka jeziora dla siebie jest super. https://projektowanie-wnetrz-online.pl/p rojektowanie-wnetrz-lublin/

    odpowiedz na ten komentarz