Dom z marzeń

2020-05-04 08:59:35(ost. akt: 2020-05-04 09:06:12)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Od marzenia, poprzez projekt — do gotowego, własnego domu. Niby proste, trochę jednak trudne, ale z pomocą dobrego architekta — znów proste…! O spełnianiu marzeń, przynajmniej tych dotyczących budowy domów, i to nawet w bardzo trudnych czasach — opowiada Tomasz Lella, architekt z Olsztyna, właściciel Studia „Pantel”.
— Czy w tych trudnych obecnie czasach ludzie myślą o budowie domu?
— Dobrze jest mieć marzenia. Pewna przypowieść głosi, że człowiek bez marzeń jest ubogi. Może właśnie teraz szczególnie warto mieć i pielęgnować marzenia…? W tym marzenie o własnym domu. Możemy sobie ułożyć taką grę w dom. Tu pokój dzienny, kuchnia, pokoje dzieci, łazienki, garaż. Można do tego dodać ogród na planie działki oraz pomyśleć o kominku, w którym w zimne dni pali się ogień…

— No właśnie. A jaka jest właściwie rola architekta?
— Klient zlecający architektowi projekt ufa, że ten w sposób profesjonalny zrealizuje jego marzenia, a do tego rozwiąże wszelkie problemy związane z cyklem projektowym. Dodatkowo projekt powinien nawiązywać do architektury regionu Warmii i Mazur oraz znajdować akceptację społeczną.

— Jak zatem powinien wyglądać prawidłowy cykl projektu architektonicznego?
— Pierwsza faza przy projekcie indywidualnym — to prace przygotowawcze: pozyskanie mapy sytuacyjno-wysokościowej, wizyta lokalna w terenie, warunki przyłączy w media: wodę, kanalizację sanitarną, energię, elektrykę. Następnym etapem jest projekt koncepcyjny. To po rozmowie z inwestorem o jego preferencjach, a także po wizji lokalnej działki oraz w oparciu o swoje doświadczenie — architekt przedstawia swoją wizję domu.

— Z czego powinien składać się projekt koncepcyjny?
— Projekt koncepcyjny zawiera zazwyczaj schematyczne usytuowanie obiektu na działce przy zachowaniu obowiązującego planu budowy. Do tego jest w nim rzut parteru, poddasza, elewacje, wstępne wizualizacje, propozycje materiałowe, analiza terenu oraz oddziaływania na otoczenie.

— Czy zdarza się, że inwestor nie akceptuje pomysłu, wizji architekta?
— Każdy architekt po latach działalności wyrabia sobie swój styl. Inwestor ma wgląd w realizacje pracowni projektowej i może je zobaczyć jeszcze przed przystąpieniem do projektowania własnego domu. Czy te realizacje mu odpowiadają i czy chce mieć dom w takim klimacie. To bardzo ważne, aby zarówno inwestor, jak i architekt mieli zbieżne myślenie i potrafili wspólnie stworzyć i zaprojektować wymarzony dom inwestora.

— A co dla tych, których nie stać na indywidulany projekt?
— Ich marzenia również można spełnić. Wydałem właśnie Katalog Autorskich Projektów Domów Warmii i Mazur. Zapraszam na naszą stronę internetową www.pantel.olsztyn.pl. Jestem przekonany, że tam każdy znajdzie coś dla siebie i w bardzo przystępnej cenie.
Magdalena Maria Bukowiecka


Komentarze (1)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Karol #3079559 | 213.25.*.* 31 paź 2021 20:36

    Uprzejmie proszę o namiary na projekt domu ze zdjęcia.

    odpowiedz na ten komentarz