Wybieramy dom dla naszego seniora

2020-03-27 09:46:54(ost. akt: 2020-03-27 09:53:17)
Taka decyzja nigdy nie jest łatwa, ale czasem — dla dobra samego seniora — trzeba ją podjąć. Jaki dom opieki dla bliskiej osoby wybrać i czym się przy tym wyborze kierować? Postawić na dom prywatny — czy placówkę państwową?
Jak pisze Atul Gawande w swojej książce „Śmiertelni. Medycyna i to, co najważniejsze”, mieszkańcy domów seniora potrzebują przede wszystkim poczucia prywatności, poczucia wspólnoty, elastycznego rytmu i schematu dnia, a także możliwości kształtowania ciepłych relacji z otoczeniem. Pamiętajmy, że trafiają tam ludzie, którzy od dziesięcioleci wypracowali jakieś swoje przyzwyczajenia, upodobania, a nawet hobby. I trzeba zrozumieć, że nawet po przeprowadzce chcieliby mieć możliwość je kontynuować. Muszą mieć też niczym nieograniczone prawo do własnej prywatności i wolności decydowania o sobie. Absolutnie nie wolno zmuszać ich do zajęć, w czasie których źle się czują lub na które zwyczajnie nie mają ochoty.

Państwowe domy opieki, czyli inaczej domy pomocy społecznej (DPS) prowadzą samorządy. Pobyt w takim domu, szczególnie gdy renta lub emerytura pensjonariusza i dochody rodziny nie wystarczą na pokrycie pełnych kosztów — może nawet w 65 proc. dofinansować budżet miasta lub gminy. Ponieważ chętnych nie brak, problemem są kolejki, a te bywają na tyle długie, że nie każdy może aż tak długo czekać.

W takich sytuacjach alternatywą staje się ośrodek prywatny. Jak wybrać ten najlepszy?

Koszty

Cena to jedno z głównych kryteriów, które bierzemy po uwagę. A jednak nie radzę wybierać domu najtańszego — wyższa cena bardzo często oznacza lepiej wykwalifikowany personel opiekuńczo-pielęgnacyjny, lepsze wyposażenie domu czy po prostu liczniejsze grono opiekunów. Dlatego przed podjęciem decyzji sprawdźmy, jak proponowany koszt przekłada się na jakość opieki w wybranym domu. A najbardziej wiarygodne będą opinie osób, które same lub których bliscy w sprawdzanym domu przebywają.

Lokalizacja i dojazd

O tym też trzeba zawczasu pomyśleć, bo nasz senior z pewnością będzie wyczekiwał odwiedzin rodziny i dlatego optymalnym rozwiązaniem jest znalezienie domu, do którego dojazd nie będzie ani trwał długo, ani nie nastręczy żadnych innych problemów.

Wykwalifikowany personel

Ponieważ zdaniem kierownictwa domu cena pobytu często przekłada się na poziom wykwalifikowania personelu opiekuńczo-medycznego — sprawdźmy wcześniej, czy ten rzeczywiście wart jest swojej ceny. Ale prawda: liczba opiekunów w stosunku do liczby mieszkańców, kwalifikacje i przygotowanie, podejście do pacjenta, kontakt z rodziną — to niezwykle istotne czynniki. A wiadomo że im lepiej i więcej, tym będzie drożej. Niemniej jednak sprawdźmy wcześniej, czy w domu przez całą dobę dyżuruje wykwalifikowana pielęgniarka, jak często lekarz odwiedza podopiecznych. Ważne też, czy dom współpracuje z pobliską przychodnią i co się dzieje, gdy senior wymaga opieki szpitalnej.

Infrastruktura i warunki bytowe

Taki dom musi być przygotowany na konkretnego pensjonariusza, także takiego, który jest schorowany, ma problemy z poruszaniem się, a bywa, że jest niesamodzielny lub niepełnosprawny. A przecież musi przede wszystkim czuć się bezpiecznie i w miarę możliwości komfortowo. Czasem część mieszkańców domu seniora to wręcz osoby leżące: wtedy przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy zapewniono im intensywniejszą opiekę.

Wybieramy dom seniora — elementarz
1. Zadbajmy o naszego seniora w sytuacji, gdy jego zdrowie ulegnie znacznemu pogorszeniu — przed podpisaniem umowy sprawdźmy, czy w takim przypadku dom nie wypowie umowy lub nie zażąda dodatkowych opłat.

2. Sprawdźmy, ile opiekunów i/lub pielęgniarek przypada w domu na każdego podopiecznego, czy ich liczba jest stała — czy zależy od stanu zdrowia podopiecznego i zwiększa się wraz z pogarszaniem jego zdrowia. Warto też sprawdzić, czy wszyscy mają odpowiednie kwalifikacje i popytać, jak się do seniorów odnoszą.

3. W przypadku wielu mieszkańców często konieczny jest dowóz choćby do przychodni lub kliniki na badania. Bywa, że do innego miasta. Sprawdźmy, czy dom seniora będzie za ten element opieki pobierał dodatkowe opłaty.

4. Bardzo często seniorzy wzbraniają się przed przeprowadzką do domu opieki w obawie, że ich życie, dotychczas wolne, swobodne, bez pośpiechu i konieczności wykonywania określonych zajęć o określonych godzinach — raptem zmieni się w kolonie, a wszystko odbywać się będzie wedle odgórnie ustalonego planu zajęć. Przed podpisaniem umowy warto zweryfikować, jak sytuacja w domu wygląda także pod tym względem.

5. Wielkość domu ma ogromne znaczenie. A wybór mamy właściwie od skrajności w skrajność: od rodzinnej placówki, zlokalizowanej w większej willi i sprawiającej wrażenie po prostu większego domu — po pensjonat na 100 albo i 200 osób…! Tę kwestię ustalamy w jednej z pierwszych rozmów z seniorem: jedni bowiem czują się w tłumie jak ryba w wodzie — inni potrzebują właśnie tej familiarnej atmosfery, ale też ciszy, spokoju i swobodnej prywatności.

6. Sprawdźmy, jakie kwoty dom przeznacza na wyżywienie. Zapytajmy wcześniej, czy dom dostosowuje posiłki do diety, której nasz senior może wymagać.

7. Zapytajmy, jak ośrodek organizuje czas wolny seniorów, zwiedźmy dom i sprawdźmy, czy wokół domu jest jakiś ogród lub tereny, gdzie można spacerować.

8. Sprawdźmy, czy w domu funkcjonuje klimatyzacja i czy spranie działa. Jeśli po wejściu do wnętrz czuć jakikolwiek nieprzyjemny zapach — miejmy się na baczności.

9. Czasem senior przyzwyczaił się do tej konkretniej szafki, podnóżka, fotela. Czasem posiada też psa, kota lub inne zwierzę domowe: sprawdźmy, czy istnieje możliwość, by zwierzę lub jakieś meble zabrać do domu opieki ze sobą.

10. Koniecznie sprawdźmy, czy dom seniora posiada zezwolenie wojewody na jego prowadzenie. Bez względu na wielkość ośrodka, sprawdźmy też wcześniej jak rzetelnie prowadzi dokumentację.
Magdalena Maria Bukowiecka


Komentarze (1)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Steve Hoffman #2901504 | 197.210.*.* 7 kwi 2020 00:30

    Witam Panie i Panowie. Potrzebujesz pomocy finansowej? Wiele osób szuka pomocy finansowej, ale nie wie, jak to zrobić. Czy wiesz, że możesz ubiegać się o pożyczkę i uzyskać pożyczkę w mniej niż 24 godziny, aby rozwiązać swoją sytuację finansową? Niektórzy mogą myśleć, że uzyskanie pożyczki jest trudne, ale muszę wiedzieć, że uzyskanie pożyczki od mojej firmy jest bardzo łatwe, ponieważ staramy się, aby pożyczki były łatwe, wygodne i niedrogie. Oferujemy elastyczne i wielokrotne opcje pożyczek, w tym pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone dostosowane do twoich potrzeb. Nasza usługa jest bardzo szybka, godna zaufania i niezawodna. Możesz pożyczyć od 1 000 do 20 milionów EUR według subsydiowanych rocznych stóp procentowych w wysokości 3%. NoviCap jest właściwą firmą do skontaktowania się w razie pilnej potrzeby pożyczki. NoviCap zapewnia rozwiązania finansowe. Firma oferuje wszelkiego rodzaju usługi finansowe, w tym pożyczki biznesowe, pożyczki osobiste itp. Możesz złożyć wniosek w dowolnym miejscu i czasie, możesz złożyć wniosek online, telefonicznie lub za pomocą laptopa. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. Aby uzyskać więcej zapytań / pytań? - Skontaktuj się z nami za pośrednictwem E-mail: (novicapfinancialservices@gmail.com) LUB Napisz do nas na WhatsApp za pośrednictwem: +31642117819.

    odpowiedz na ten komentarz