Kredyt hipoteczny a wysokość jego rat

2020-02-26 20:28:18(ost. akt: 2020-02-29 02:30:05)
Własny dom jest swoistym marzeniem niemal każdej osoby. Pozostaje zatem wybór między jego kupnem a wynajęciem. Często zdarza się, że czynsz jest równy kosztowi miesięcznych rat kredytu hipotecznego — w takim przypadku zdecydowanie warto rozważyć współpracę z bankiem. Przed podpisaniem umowy dobrze jest wyjaśnić czynniki, które określą wysokość rat omawianego kredytu.
Wysokość kredytu
Przy obliczaniu rat kwota, którą zamierzasz pożyczyć, jest istotnym czynnikiem. Należy wiedzieć, że miesięczna spłata zadłużenia obejmuje część główną (pożyczkową) i odsetki równe wynagrodzeniu dla banku. Oczywiście wyższe pożyczki=wyższe raty. Jeśli nie można zmienić innych warunków pożyczki, jedynym sposobem na ich zmniejszenie jest zwiększenie własnych składek.

Okres spłaty
Rata jest też odzwierciedlana przez długość okresu spłaty. Wydłużając czas pożyczki, kwota, którą musisz przelać na konto bankowe, jest automatycznie zmniejszana. Wybierając dekady współpracy zamiast kilku lat, możesz znacznie zmniejszyć rodziny budżet. Warto pamiętać, że w większości banków po trzech latach możesz nadpłacić pożyczkę, co znacznie skraca czas zobowiązującej relacji z bankiem.

Kwestia oprocentowania

Wysokość każdej raty zależna jest również od całkowitego kosztu długu, a zatem również od stóp procentowych i innych opłat pobieranych przez instytucję bankową. Mogą nie mieć wielkiego wpływu, ale nie zmienia to faktu, że niższe raty mogą pomóc w regulowaniu domowego budżetu. Dlatego warto przeszukiwać oferty różnych banków. Uwaga – istotne jest, aby robić to przez Internet, ponieważ potencjalne zapytania banku do BIK mogą obniżyć wiarygodność klienta, czyli twoją

Typ raty kredytowej
Kredytobiorcy często spotykają się z propozycjami stałych rat. Wynika to głównie z tego, że jest to wariant bardziej opłacalny dla banków. Z jednej strony koszt takich pożyczek jest wyższy, a drugiej związane z tym ryzyko jest niższe.

Obrazek w tresci

Nowe mieszkanie, czy nowy dom? Jeśli myślisz o kredycie, sprawdź ile może wynieść rata Twojego kredytu hipotecznego

Wybranie malejących rat oznacza, że początek okresu kredytowania może być bardzo kłopotliwy. Natomiast w miarę upływu miesięcy lub lat miesięczne zobowiązania staną się coraz mniejsze. Ogólnie jest to wariant zdecydowanie bardziej opłacalny dla tych, którzy decydują się na pożyczkę.
Podsumowanie
Posiadanie domu lub mieszkania jest szczególnym marzeniem, które często może zostać spełnione tylko za sprawą hipoteki. Przed podjęciem decyzji konieczne jest zrozumienie raty takich pożyczek i sposobu (w pewnym stopniu) ich modyfikacji.