Biurko w pokoju ucznia

2019-11-29 09:00:00(ost. akt: 2019-11-28 14:45:33)

Autor zdjęcia: Pixabay

Nie ma co mówić — każda uczennica i uczeń przy biurku spędzają multum czasu. Dlatego i wielkość, i kształt tego mebla powinny być dobrze przemyślane: tylko odpowiednio dopasowane i ustawione biurko i krzesło pozwolą uniknąć problemów ze zdrowiem i zapewnią uczniom maksimum wygody.
Jak zatem dobrze wybrać biurko, gdzie konkretnie ustawić je w pokoju i jak dobrać do niego odpowiednie krzesło? Zacznijmy od miejsca w pokoju ucznia.

Światło i drzwi

Optymalne ustawienie to takie jak najbliżej okna, a co za tym idzie — światła dziennego, które dla osób praworęcznych powinno padać z lewej strony, czyli biurko stawiamy do okna lewym bokiem. Jak najdłuższe korzystanie właśnie z takiego oświetlenia to jeden z podstawowych komfortów. Kompletnie nie polecam za to okna za krzesłem: światło odbija się wtedy od ekranu i powoduje tzw. bliki — zupełnie jakby robić zdjęcie pod światło. Niewskazane jest też stawianie biurka pod oknem: światło padające z przodu może zaciemniać obraz, a to szybko męczy oczy. Co do oświetlenia sztucznego, którym musimy się przecież posiłkować choćby w takie krótkie jesienne dni jak dziś — lampkę przy biurku ucznia praworęcznego stawiamy lub montujemy z lewej strony, a w przypadku leworęcznego — z prawej. Dodatkowo zadbajmy, by za plecami siedzącego przy biurku dziecka nie było drzwi do pokoju — oszczędzimy mu w ten sposób nieprzyjemnego, rozpraszającego uczucia, że ktoś stoi za jego plecami.
Dobrze, gdy pokój ucznia wychodzi na wschód lub północ — rozproszone światło nie tylko nie zdekoncentruje, ale wręcz pomoże w efektywnej pracy. Jeśli pokój wychodzi na południe lub zachód, warto pomyśleć przysłonach, choćby roletach typu screen, które nieco ograniczą dostęp promieniowania słonecznego.


Biurko

Wysokość zależy oczywiście od wzrostu dziecka i chyba nie da się kupić biurka, które służyć mu będzie od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż do zgrzybiałej starości… Co do rozmiarów blatu — 80x120 cm to jest absolutne minimum. Jeśli uwzględnić obecność niezbędnych przedmiotów na biurku, w tym monitora, optymalne wymiary blatu to 90x150, a nawet 90x160 cm. Z kolei pod biurkiem musimy pamiętać o niezbędnej przestrzeni dla nóg: minimalna szerokość to 70 cm, a głębokości — 60 cm.

Krzesło

Praktycznie ważniejsze od biurka! Przede wszystkim musi mieć atest Państwowego Zakładu Higieny i być ergonomiczne — tak, by można regulować nie tylko jego wysokość, ale też głębokość siedziska, ustawienie oparcia i podłokietników. Wygodne krzesło to takie z podpórkami pod łokcie, dające możliwość ustawienia kąta oparcia i regulowaną wysokość siedziska w zakresie 40-50 cm. Z kolei oparcie powinno być tak wyprofilowane, by odcinek lędźwiowy kręgosłupa opierał się na nim idealnie. Nogi powinny spoczywać swobodnie na ziemi — jeśli na jakimś etapie to niemożliwe, użyjmy podnóżka. Pamiętajmy przy tym, że dorastające dzieci rosną średnio 7 cm rocznie!

Monitor komputera

Wiadomo, że bez komputera biurko ucznia w dzisiejszych czasach nie istnieje. Ale jego ustawienie to dla wzroku kluczowa sprawa. Optymalna odległość oczu dziecka siedzącego przed komputerem wynosi 75 cm, minimalna — 40-50 cm. Nie można go stawiać na tle okna ani naprzeciwko — będzie się w im odbijać światło i powodować przemęczenie oczu, co z czasem doprowadzi do poważnych problemów ze wzrokiem. Najlepsze ustawienie to bokiem do okna i przynajmniej 1 m od niego.

W przypadku komputerów stacjonarnych dodatkową kwestią jest ustawienie klawiatury. Specjaliści zalecają, by monitor stał wyżej na biurku, a klawiatura zainstalowana była o przynajmniej 10 cm niżej, na wysuwanym blacie. Ogólna zasada brzmi: dłonie osoby piszącej na klawiaturze powinny spoczywać swobodnie na wysuwanym blacie, a jej przedramiona tworzyć z osią ciała kąt prosty.
Magdalena Maria Bukowiecka


Komentarze (1)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sergej #2842332 | 196.240.*.* 1 sty 2020 09:52

    Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego --- http://russex.xyz

    odpowiedz na ten komentarz