Bezpieczny dom, bo ubezpieczony

2017-12-22 08:03:49(ost. akt: 2017-12-21 08:31:06)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Czy regularne opłacanie składek na ubezpieczenie uchroni nas przed następstwami fatalnych zdarzeń? W przypadku małego zakresu ubezpieczenia nie gwarantuj też wypłaty odszkodowania. Na co więc zwrócić uwagę w czasie wybierania ubezpieczenia?
Regularne opłacanie składek nie ochroni nas przed wypadkami czy zdarzeniami losowymi. Daje jednak poczucie bezpieczeństwa, że gdy coś się wydarzy mamy szansę uzyskać pieniądze na naprawienie szkód.

Ubezpiecz mieszkanie


To że przez ostatnie 20 lat nic się wydarzyło z naszym mieszkaniem czy domem, nie znaczy, że tak będzie do końca świata. Jednak wiele osób właśnie w ten sposób myśli I rezygnuje z ubezpiecza mieszkania. To oczywisty błąd.
Składka ubezpieczeniowa jest przecież relatywnie niska w porównaniu do szkód, które mogą się pojawić. Tym bardziej, że ubezpieczyciele mają dziś oferty skrojone na miarę potrzeb każdego klienta. Możesz ubezpieczyć się od dowolnych wydarzeń czy kataklizmów.

Oceń potrzeby i możliwości


Najpierw zastanówmy się nad swoimi oczekiwaniami i potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Ubezpieczyć można praktycznie wszystko – nie tylko samo mieszkanie, ale też wszystko, co się w nim znajduje. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że im większy zakres ubezpieczenia, tym wyższa będzie składka. Jest to korzystne wtedy, gdy faktycznie posiadamy w domu drogie, wartościowe przedmioty.

Ubezpieczenie od kradzieży i włamania będzie kosztowało mniej, gdy przed jego zakupem zainstalujesz w domu system alarmowy z monitoringiem, drzwi antywłamaniowe z certyfikatem czy całodobowy nadzór domu czy lokalu. Wtedy możesz liczyć na składkę ze zniżką.
Warto też zainwestować w odpowiedzialność cywilną. W tym przypadku, jeśli to my zalejemy sąsiada mieszkającego pod nami, finansową odpowiedzialność za wyrządzone szkody pokryje ubezpieczyciel.

Kiedy zachoruje papuga


Ubezpieczyć możemy także naszego pupila — psa, kota, cenny gatunek ptaka czy gada. Zwierzęta rodowodowe są szczególnie cenne. Sporo też kosztuje ich leczenie, a także całoroczna opieka medyczna (szczepienia). Dobra polisa zapewni nam zwrot kosztów leczenia zwierzęcia po wypadku, ochronę przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzę, zwrot kosztów transportu do najbliższego weterynarza, a nawet pomoc w poszukiwaniu zaginionego zwierzęcia.
Zdarza się, że nasz czworonożny przyjaciel pogryzie inne zwierzę lub zaatakuje człowieka. Jeśli mamy wykupioną polisę OC, możemy liczyć na to, że koszty leczenia zostaną pokryte właśnie z polisy. W przeciwnym razie czeka nas rozprawa sądowa, którą właściciel psa zwykle przegrywa.

Bezpieczna cała hodowla


A co z hodowlami zwierząt? Konie, bydło, trzoda chlewna — hodowlę też można ubezpieczyć. Polisa zabezpieczy nas przed stratami, które spowodować pożar, choroba, wypadek, powódź, lawina czy obsunięcie się ziemi (zdarzenia losowe).
Ubezpieczyć możemy zwierzęta gospodarskie, konie (wyścigowe, rekreacyjne), pasiekę czy ryby w stawie hodowlanych.
Okres takiego ubezpieczenia zwyczajowo zawiera się na rok, ale można także zawrzeć umowę tylko na czas transportu, zawodów czy wystaw.

Budynki na całej posesji


Standardowa umowa ubezpieczeniowa trwa jeden rok. Jednak są firmy, które oferują zarówno ubezpieczenia na dłuższy okres (3 lata), jak i takie, których czas trwania to około 3 miesiące. Jest też zasada, że im wyższa wartość mieszkania, tym wyższa składka ubezpieczenia. Jest to zrozumiałe – jeśli ubezpieczamy kilkudziesięcioletnie mieszkanie z wielkiej płyty, jego wartość, a więc też suma potencjalnych szkód jest sporo niższa niż nowego budynku, wykonanego z użyciem nowoczesnych technologii.


Mieszkańcy domów jednorodzinnych, wykupując polisę, mogą chronić nie tylko bryłę budynku, ale wszystko, co należy do jego stałego wyposażenia, np. kotły grzewcze, kominki, elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, stolarkę okienną i drzwiową. W skład ubezpieczenia mogą wchodzić też tapety, parkiety, okleiny czy wyposażenie kuchni i łazienki, garaż i wszystko, co się w nim znajduje.
Jeśli masz większą posesję, możesz ubezpieczyć dodatkowo inne budynki — altanki, stodoły, ogrodzenie, bramę wjazdową oraz wszelkie elementy małej architektury ogrodowej.

Przedsiębiorcy mają możliwość zabezpieczenia się przed ryzykiem prowadzenia działalności gospodarczej. Mogą ubezpieczyć maszyny, budynki, wytworzony towar, szkody komunikacyjne, czy też szkody związane z oddziaływaniem zakładu na otoczenie.
Istnieją też i takie polisy ubezpieczeniowe, które pokrywają np. koszty sporów podatkowych z organami administracji skarbowej (również w sądach administracyjnych). I chociaż taka polisa nie chroni przed koniecznością zapłaty zaległego podatku czy odsetek, to jednak umożliwia zatrudnienie w miarę taniego (w cenie polisy) pełnomocnika w postępowaniu przed dyrektorem izby skarbowej czy sądem administracyjnym. Kr



Komentarze (1)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Igrek #2432027 | 81.219.*.* 2 lut 2018 14:22

    Ubezpieczenie to jedno, ale według mnie warto pomyśleć o wielu innych zabezpieczeniach. Ja w tym roku zamontowałem system alarmowy, wymieniłem ogrodzenie na kute, dużo bardziej wytrzymałe (dużą zasługę ma tutaj firma Kowalstwo.com.pl ze Szczecina) i zastanawiam się jeszcze nad wzięciem ze schroniska jakiegoś obronnego pieska. W moim domu jest trochę cennych rzeczy ;)

    odpowiedz na ten komentarz