Ocieplanie domu od wewnątrz
2017-10-30 08:00:00(ost. akt: 2017-10-27 10:45:05)
Ocieplanie, ocieplanie, ocieplanie... Domy budowane z użyciem nowoczesnych technologii mają ten problem z głowy. Jednak stare, powstałe kilkadziesiąt lat temu, z materiałów wówczas dostępnych mogą “gubić” nawet 50 proc. ciepła. Zatem nie pytaj każdej zimy, dlaczego w domu jest zimno, tylko docieplaj ściany.
Ocieplanie ścian daje zasadniczą korzyść — mieszkamy w cieplejszym otoczeniu przy zmniejszonych kosztach ogrzewania. Sprawa komplikuje się, gdy mieszkamy w zabytkowej kamienicy. Wówczas do gry wkraczają przepisy, które mogą uniemożliwić termoizolację z zewnątrz. Jednak i na to znajdzie się rada.
Ocieplanie od środka
— Zbyt niska temperatura ścian zewnętrznych jest powodem strat ciepła oraz powstawania pleśni i wilgoci — zauważa Dawid Strzała, ekspert producenta materiałów izolacyjnych. — Jedną z najskuteczniejszych metod termorenowacji budynków jest ocieplenie ścian od... wewnątrz. Jest ona szczególnie polecane w przypadku termomodernizacji obiektów zamieszkałych, pomieszczeń o niestandardowych kształtach, oraz zabytkowych kamienic znajdujących się pod nadzorem konserwatorskim. Na izolację ścian od wewnątrz warto się także zdecydować, gdy mieszkamy w zabudowie szeregowej lub jeśli zarządcy budynku wielorodzinnego nie wyrazili zgody na jego ocieplenie od zewnątrz, oraz w przypadku chęci docieplenia pomieszczeń, które sąsiadują z klatką schodową. Do wszelkiego rodzaju prac remontowych należy się dokładnie przygotować i na etapie planowania zdecydować o użyciu wysokiej jakości nowoczesnych materiałów — radzi nasz ekspert.
Zapomnij o wilgoci i grzybach
Ocieplenie mieszkania od wewnątrz nie tylko przeszkodzi w ucieczce ciepła, ale także zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów, co jest niezmiernie ważne dla mieszkańców borykających z astmą czy alergią. I tu uwaga — decydując się przeprowadzenie ocieplenia, warto zainwestować w materiały, które to zapewnią, o odpowiednich parametrach, z dobrych surowców.
Na co zwrócić uwagę
Ważna jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła oraz to, czy dany materiał pozwoli na stworzenie odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz ocieplanych pomieszczeń. Izolacja powinna być również odporna mechanicznie, a łatwość naprawy stanowi dodatkowy komfort.
A co z zabytkami?
Prace budowlane (ociepleniowe) na budynkach zabytkowych muszą spełniać wymogi konserwatorskie. Starsze budynki, których fasady chronione są prawem były budowane z założeniem temperatury wewnątrz ok. 17°C, czyli znacznie niższej od obecnego standardu komfortu cieplnego. Decydując się na wykonanie termorenowacji w kamienicy, należy zdecydować się na użycie materiałów, które nie będą ingerowały w strukturę zabytku. Standardowe, grube izolacje ścian wewnętrznych mogą dodatkowo obciążyć konstrukcję (np. strop), także dlatego ważne jest zastosowanie cieńszych i lekkich materiałów
Dawid Strzała, ekspert producenta materiałów izolacyjnych
Ocieplanie od wewnątrz polecane jest w przypadku domów mieszkalnych, pomieszczeń o nietypowych kształtach, zabytkowych kamienic. Na izolację ścian od wewnątrz warto się także zdecydować, gdy mieszkamy w zabudowie szeregowej lub jeśli zarządcy budynku wielorodzinnego nie wyrazili zgody na jego ocieplenie od zewnątrz.
Kr
Ocieplanie od wewnątrz polecane jest w przypadku domów mieszkalnych, pomieszczeń o nietypowych kształtach, zabytkowych kamienic. Na izolację ścian od wewnątrz warto się także zdecydować, gdy mieszkamy w zabudowie szeregowej lub jeśli zarządcy budynku wielorodzinnego nie wyrazili zgody na jego ocieplenie od zewnątrz.
Kr
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez