Jak i czym pielęgnować kamień naturalny
2017-10-19 07:00:00(ost. akt: 2017-10-17 12:07:41)
Właściciele domów i gospodarze posesji, na obszarze których występują kamienne elementy powinni zacząć myśleć o ich zabezpieczeniu. Bo kamień, choć twardziel, szybko traci swoje walory, gdy się o niego nie zadba.
Kamień naturalny to niezwykle elegancki materiał, który, ze względu na swoją budowę, bywa również bardzo wymagający. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że kamień kamieniowi nie równy. A różnią się między sobą m.in. składem minerałów, co sprawia, że inaczej reagują na wodę, działąnie kwasów, zaś zachodzące w nich procesy chemiczne mogą prowadzić do zmiany jego wyglądu, struktury i wytrzymałości.
Kamień naturalny, ze względu na swój skład geologiczny, jest unikatowy, a niezliczona ilość formatów, kolorów, form i struktur otwiera wiele możliwości wzorniczych. Niezmienne pozostaje jednak widmo problemów, które pojawiają się jeśli pozostawimy kamień naturalny bez odpowiedniej opieki.
Do najczęstszych z nich należą niszczycielski wpływ zmieniającej się aury. Dotyczy to szczególnie przestrzeni otwartych — tarasów i balkonów. Kamień źle traktowany może zmatowieć, pokryć się nalotami i przebarwieniami. Na szczęście mamy impregnaty, preparaty czyszczące i konserwujące.
W przypadku pielęgnacji kamienia znajdującego się wewnątrz budynku sprawdzą się delikatne środki, które nie zmienią naturalnego koloru materiału, na co należy zwrócić szczególną uwagę zanim przystąpimy do konserwacji posadzki. W tym wypadku zdecydujmy się na preparaty na bazie naturalnego mydła, zawierające specjalnie dobrane składniki do bieżącego czyszczenia i równoczesnej ochrony. Dodatkowo, wybierając produkt w formie koncentratu, stawiamy na wysoką wydajność w rozsądnej cenie.
W przypadku kamienia naturalnego stosowanego na zewnątrz należy pamiętać, że surowiec ten musi zmierzyć się ze skrajnymi temperaturami, deszczem, śniegiem i promieniami UV.
W tym przypadku trzeba postawić na impregnaty, które dodatkowo zabezpieczą i ochronią ten surowiec.
— Wybierajmy impregnaty wysokiej jakości, które nie tylko pomogą w walce z zabrudzeniami, wynikaniem wody, plamami i działaniem promieni UV, ale w dłuższej perspektywie doskonale zabezpieczą tę wymagającą powierzchnię — radzi Daria Bielska-Muszalik.
— Wybierajmy impregnaty wysokiej jakości, które nie tylko pomogą w walce z zabrudzeniami, wynikaniem wody, plamami i działaniem promieni UV, ale w dłuższej perspektywie doskonale zabezpieczą tę wymagającą powierzchnię — radzi Daria Bielska-Muszalik.
Zabiegi pielęgnacyjne kamienia możesz wykonać sam. Pamiętaj tylko o wskazaniach producenta. Preparaty należy nanosić równomiernie, cienką warstwą, na czystą i suchą powierzchnię, a ich ewentualny nadmiar zetrzeć czystą, suchą ściereczką.
Decydując się na samodzielne wykonanie impregnacji kamienia naturalnego, pamiętajmy o trzech zasadach, ważnych dla poprawnego przeprowadzenia tego procesu. Przed wyborem i użyciem sprawdźmy przeznaczenie opisane na etykiecie preparatu, po drugie upewnijmy się, że zabezpieczane okładziny są czyste i suche — w innym wypadku zanieczyszczenia pozostaną widoczne pod warstwą impregnatu, po trzecie pamiętajmy o zakresie temperatur, w których możemy bezpiecznie używać konkretnego preparatu impregnującego — mówi Daria Bielska-Muszalik.
Pamiętajmy o tych wszystkich radach także przed nadejściem 1 listopada. To właśnie w tym czasie wiele osób zadaje sobie trud, by utrzymać pomniki bliskich w dobrym stanie. Dlatego, aby powierzchnie kamienne nawet po latach zachowały nienaganny wygląd, potrzebują właściwej i regularnej pielęgnacji, która, wbrew pozorom, nie powinna przysporzyć nam zbyt wielu kłopotów.
Kr
Kr
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)