Dom dobrze wentylowany
2015-10-26 06:02:29(ost. akt: 2015-10-26 08:34:55)
Podobnie jak my, nasz dom musi oddychać, dlatego niezwykle ważna jest sprawna wentylacja. Dzięki niej możemy uniknąć wielu niedogodności zdrowotnych i poprawić nasze samopoczucie.
Zdrowy dom to dom dobrze wentylowany. Kiedy myślimy o zimie, wyobrażamy sobie mieszkanie w szczelnym budynku, który ochroni nas przed podmuchami mroźnego wiatru. Oczywiście dom musi być szczelny i ocieplony, ale musi też krążyć w nim powietrze. Właśnie dlatego tak ważna jest wentylacja, czyli po prostu wymiana powietrza w pomieszczeniach.
Zanieczyszczenia, wilgoć i dwutlenek węgla
Bez wentylacji powietrze w domu będzie coraz bardziej zanieczyszczone, wypełnione drobnoustrojami i, ze względu na ciągłe jego wdychanie i wydychanie, dwutlenkiem węgla. Dodatkowo wzrośnie wilgotność powietrza. Woda będzie zbierać się na oknach, meblach i ścianach. Wilgoć z kolei to idealne warunki do rozwoju roztoczy i pleśni. Przebywanie w takich zawilgotniałych, niewietrzonych pomieszczeniach może powodować uczucie zmęczenia, bóle głowy, a nawet prowadzić do alergii. Poza tym sprawna wentylacja jest konieczna w sytuacji, w której korzystamy z urządzeń takich jak kuchenka gazowa czy piecyk.
Dobra wentylacja to dobre samopoczucie
Ile powinno być w naszym domu świeżego powietrza? Według ogólnych wytycznych w ciągu godziny w naszym domu musi zostać wymienione tyle powietrza, ile wynosi kubatura pomieszczenia. Idealna ilość powietrza na jedną osobę to 30 m3. Trzeba pamiętać jednak o tym, że im więcej zanieczyszczeń produkujemy, tym więcej potrzebujemy świeżego powietrza. Od tego zależy nasze samopoczucie i zdrowie.
Sposoby na świeże powietrze w twoim domu
Co zrobić, aby powietrze w domu było świeże, a sam dom dobrze wentylowany? Są dwa typy wentylacji pomieszczeń – grawitacyjne i mechaniczne. Pierwsza metoda polega głównie na wymianie powietrza poprzez nawiewniki, usuwanie zanieczyszczeń przez kanały wentylacyjne. Jest to dość tani sposób skutecznego zadbania o czyste powietrze. Nawiewniki mogą być montowane fabrycznie już w oknach, ale możemy także kupić je całkowicie oddzielnie i zamontować na ścianie. Jeżeli zostaną umieszczone na wysokości przynajmniej dwóch metrów, to nie będziemy odczuwać dyskomfortu związanego z zimnem. Innym dobrym rozwiązaniem jest montaż nawiewników bezpośrednio nad grzejnikami. Możemy nimi sterować ręcznie albo automatycznie. Oczywiście sterowanie automatyczne jest wygodniejsze, ponieważ możemy ustawić takie parametry jak ciśnienie, wilgotność czy temperatura na zewnątrz. Natomiast zużyte powietrze wywiewane jest przez kratki kanałów wentylacyjnych. Niektóre nawiewniki wyposażone są w przepustnice, dzięki czemu mamy możliwość regulowania ilości przepływającego przez nie powietrza. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza podczas zimnych dni. Wentylacja mechaniczna natomiast wykorzystuje wentylatory, które nawiewają do pomieszczenia świeże powietrze. Cyrkulacja zależy od liczby i rozmieszczenia wentylatorów w domu. Dzięki nim całkowicie możemy kontrolować proces wentylacji.
kraw
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez