Mieszkać w górach lub nad morzem
2015-08-19 09:00:00(ost. akt: 2015-08-19 09:04:41)
Klimat miejsca, w którym chcesz wybudować dom ma duże znaczenie. W górach czy nad morzem występują zjawiska atmosferyczne, które mają duży wpływ na eksploatację budynku. Niektóre z nich mogą przysporzyć nam kłopotów.
Planując budowę w górach, należy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Warunki atmosferyczne tego regionu charakteryzują się nagłą zmiennością. Z zasady towarzyszy im porywisty wiatr, który potrafi utrzymywać się przez kilka dni. Dodatkowo zimy są bardzo ostre, temperatury często spadają poniżej 20 st. Celsjusza, natomiast lata są bardzo słoneczne. Dlatego budowa domu w górach wymaga od inwestora i projektanta odpowiedniego przygotowania projektu.
Konstrukcja domu powinna być stabilna i wzmocniona. Będzie musiała stawić opór ciężarowi śniegu oraz silnym wiatrom. Warto zabezpieczyć dom montując specjalne bariery przeciwśniegowe. Zsuwający się śnieg może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet i życia. W zależności od rejonu, w jakim znajduje się budynek i intensywności opadów śniegu należy wybrać odpowiednie zabezpieczenie. Wytrzymałe i mocne, np. drewniane belki lub stalowe rury montujemy w miejscach szczególnie zagrożonych obfitymi opadami. Zaś w przypadku niewielkich ilości, wystarczające będą płotki przeciwśniegowe.
Odpowiedni spad dachu zapobiegnie gromadzeniu się nadmiaru opadów, a dodatkowe docieplenie ścian budynku zapewni odpowiednią izolację. Elewacja powinna być odporna na wahania temperatur i pękanie pod wpływem wiatru czy nasłonecznienia. Stabilny i odpowiednio osadzony system rynnowy, powinien być również bardzo pojemny. Dla domów w górach polecane są rynny stalowe.
Dodatkową ochroną przed niekorzystnym działaniem mrozu i śniegu będą kable grzewcze, które mogą być umieszczone na dachu, rynnach i rurach spustowych. Zapobiegną one nawarstwianiu się pokrywy lodowej poprzez stopniowe wytapianie zalegającego śniegu.
Właściciele domu w górach muszą pamiętać o odpowiedniej konserwacji powierzchni zewnętrznych budynku. Elementy drewniane powinny być systematycznie powlekane specjalnymi środkami, a ubytki i pęknięcia w tynku – odpowiednio zabezpieczane i jak najszybciej naprawiane. Dwa razy do roku rynny powinny zostać oczyszczone. Najlepiej robić to wiosną i jesienią, aby zalegające liście nie zapchały odpływu podczas opadów deszczu lub śniegu.
Osoby, które mieszkają na stałe nad morzem mogą codziennie rano cieszyć się pięknym widokiem i korzystać z uroków tego regionu. To jednak wiąże się z dużą dbałością o dom. Nadmorski klimat charakteryzuje się dużą wilgotnością i zasoleniem powietrza. Wilgoć w dużej mierze sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów. Najbardziej narażone na destrukcyjne działanie wody są elementy drewniane oraz tynki. W tych warunkach należy impregnować powierzchnie minimum raz do roku, aby oparły się niszczycielskiej sile wilgoci. Stosowanie tynków i farb z silikonem o wysokiej hydrofobowości pozwoli ochronić powierzchnie budynków. Wysokie zasolenie powietrza sprzyja powstawaniu korozji na elementach stalowych. Dlatego tak ważna jest stała obserwacja budynku i reagowanie na wszystkie pojawiające się zmiany.
Mając wiedzę dotyczącą warunków pogodowych nad morzem, planując budowę domu, należy pamiętać, że na wybrzeżu występuje zjawisko karbonatyzacji. W jej efekcie beton traci swoje właściwości ochronne w stosunku do stali. To zaś powoduje rozwój korozji i stopniowe zniszczenie materiału. Karbonatyzacja jest bardzo szkodliwa dla konstrukcji budynku. Aby jej zapobiec już na etapie budowy, należy stosować specjalne zaprawy. Tynki muszą posiadać specjalną warstwę wspomnianego powyżej silikonu, aby w odpowiedni sposób przeciwdziałać działaniu wody. W tych warunkach atmosferycznych najlepiej sprawdzą się systemy rynnowe z PVC, a jako, że nadmorski klimat obfituje w opady, warto, aby rynna pochodziła od sprawdzonego producenta i była wysokiej jakości.
kr
kr
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez