Dobierz wiertło do zadania
2015-05-30 12:00:00(ost. akt: 2015-05-29 15:16:22)
Profesjonaliści zwykle dobierają sprzęt pod kątem czekającego ich zadania. Nieco inaczej sprawa wygląda w środowisku majsterkowiczów. Nie zawsze dysponują oni porównywalnym arsenałem narzędzi.
Tu wiertarka, tam wkrętarka, jeszcze gdzie indziej wiertła i całe inne oprzyrządowanie. Zamiast tego, wystarczy zaopatrzyć się w jedeno uniwersalne narzędzie. Do tego wysokiej jakości wiertła i możemy zaczynać wiercenie.
Wiertarki należą do grupy narzędzi, bez których trudno wyobrazić sobie domowy warsztat. Coraz częściej goszczą w nim również nowoczesne, bezprzewodowe wiertarko-wkrętarki. Oba rodzaje sprzętu są niezwykle uniwersalne i można wykorzystać je na dziesiątki sposobów. Jednak bez właściwego osprzętu stają się niemal bezużyteczne. Dlatego zarówno profesjonalista, jak i „złota rączka” potrzebują dobrych wierteł.
Najważniejsza zasada, o której każdy powinien pamiętać, brzmi: „wiertło należy dobierać zawsze stosownie do zadania”. Poszczególne typy różnią się od siebie kształtem, sposobem wykonania, użytymi do ich produkcji materiałami, a także wymiarami czy uchwytami. My zajmiemy się wierceniem w metalu.
Wiertła do metalu, przeznaczone są do pracy m.in. z żeliwem, metalami nieżelaznymi oraz – o czym nie każdy wie – utwardzanymi tworzywami sztucznymi. Można je wykorzystywać do wykonywania otworów przelotowych i o określonej głębokości, pod rozwiercanie, pogłębianie lub gwinty.
Gładki, walcowy fragment narzędzia nazywa się chwytem, zaś spiralny - korpusem, będącym częścią roboczą wiertła. Znajdują się na nim dwa ostrza tnące (krawędzie skrawające) i dwa rowki, służące do odprowadzania wiórów. Za prawidłowe prowadzenie narzędzia w wykonywanym otworze odpowiadają dwie łysinki umieszczone na pomocniczych krawędziach skrawających.
Majsterkowiczom do domowych prac często wystarczają zwykłe walcowane wiertła. – Wiertła te, w porównaniu do standardowych modeli ze stali szybkotnącej z ostrzem szlifowanym stożkowo, umożliwiają pracę szybszą o 30 proc., przy użyciu nawet o 40 proc. mniejszej siły wymuszania posuwu – dodaje ekspert. Sprawdzają się w niemal wszystkich pracach warsztatowych z takimi materiałami jak stal węglowa, żeliwo i żeliwo szare, metale nieżelazne czy utwardzane tworzywa sztuczne.
Profesjonaliści i zaawansowani majsterkowicze powinni mieć w swoim arsenale wiertła z dodatkiem kobaltu lub pokryte powłoką z tlenku azotu. Te pierwsze przeznaczone są do wiercenia w stalach stopowych i węglowych o wytrzymałości na rozciąganie, stali nierdzewnej, żeliwie szarym, spiekach żelaza oraz stalach kwaso i żaroodpornych. Są to modele niezwykle precyzyjne i o dużej odporności na wysokie temperatury obróbki, dzięki czemu można nimi wiercić znacznie szybciej. Charakteryzuje je doskonała wydajność i żywotność.
W przypadku modeli pokrytych tlenkiem azotu, dzięki zastosowanej powłoce uzyskuje się niższy współczynnik tarcia. Skutecznie redukuje to zjawisko przywierania wiórów do wiertła. Użycie takiego sprzętu pozwala stosować większe szybkości wiercenia, pracować z trudnoobrabialnymi materiałami, uzyskując jednocześnie wyższą jakość końcowej powierzchni. Wiertła HSS TiN przeznaczone są do wiercenia w stali stopowej i węglowej o wytrzymałości na rozciąganie, żeliwie ciągliwym, spiekach żelaza, miedzi, brązie oraz utwardzonych tworzywach sztucznych.
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez