Nawiewanie przy ogrzewaniu

2014-10-01 12:00:00(ost. akt: 2014-09-30 12:39:00)

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Choć w ciągu dnia bywa jeszcze całkiem ciepło, noce są już naprawdę chłodne. Nieuchronnie zbliża się więc czas, gdy kaloryfery będą pracować pełną parą, a okna będą szczelnie pozamykane. W domu będzie ciepło, musimy jednak zadbać o prawidłowy przepływ powietrza w pomieszczeniach.
Powietrze w naszych domach i mieszkaniach nigdy nie jest idealnie czyste — ulega ono zawilgoceniu i zanieczyszczeniu poprzez oddychanie ludzi i zwierząt, pranie i suszenie ubrań, branie gorących kąpieli czy długich pryszniców. A jednocześnie montujemy nowoczesne, szczelne okna, które całkowicie uniemożliwiają cyrkulację.

Wilgoć aż kapie
Tymczasem brak napływu świeżego powietrza powoduje wzrost wilgotności w pomieszczeniach. Para wodna osadza się na ścianach, meblach, dywanach. Jeśli na dodatek jest ciepło (a przy odkręconych jesienią i zimą kaloryferach jest to oczywiste), wilgoć jest idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni i grzybów. Nie tylko szpecą one ściany czy sufit, ale też mogą przyczyniać się do poważnych chorób mieszkańców.
Dużo dwutlenku węgla, a mało tlenu stanowi też realne zagrożenie dla mieszkańców, jeśli ogrzewają wnętrza za pomocą kominków czy pieców gazowych. Brak przepływu powietrza jest więc niebezpieczny dla zdrowia, a czasem nawet życia domowników.

Wentyluj nawiewnikami
Aby w naszym super szczelnym domu zadbać o wymianę powietrza, wystarczy zamontować w oknach lub w ścianach specjalne nawiewniki. Są to niewielkie urządzenia, które w sposób ciągły i w ilościach zgodnych z obowiązującymi normami doprowadzają powietrze do pomieszczeń. W zależności od konstrukcji, zapewniają one wentylację grawitacyjną, mechaniczną wywiewną lub hybrydową. Nawiewniki powinny być zamontowane w pokojach (szczególnie w sypialniach i pokojach dziecięcych) oraz w kuchni. Zwykle montuje się je po jednym w każdym pomieszczeniu, jeśli jednak uzyskamy efekt niewystarczający, nic nie stoi na przeszkodzie, by w dużym salonie czy kuchni zamontować jeszcze kolejne. abc