Dom oddycha tynkiem

2013-03-29 17:15:57(ost. akt: 2013-03-29 17:20:55)

Autor zdjęcia: Baumit

Wiecha na dachu, zamek w drzwiach... teraz już tylko zostało wykończenie. Elewacja, jaką zrobimy będzie wizytówką domu na wiele kolejnych lat. Warto więc ją zrobić od razu dobrze i ładnie.
Estetyczna fasada spełnia nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także chroni ściany przed deszczem, mrozem, słońce, wilgocią, wiatrem... A także przed zabrudzeniami czy uszkodzeniami mechanicznymi.
Wybierając więc system ociepleń warto kierować się parametrami — wysoką odpornością wyprawy wierzchniej oraz paroprzepuszczalnością powłoki. Z pewnością warto wziąć pod uwagę tzw. tynk oddychający. Gwarantuje on doskonały wygląd elewacji. Zapobiega też zawilgoceniu ścian poprzez swobodny proces oddawania pary wodnej na zewnątrz.

Płuca domu
Tynk oddychający, to gotowa do użycia wyprawa wierzchnia w formie barwionego tynku. Jest to cienkowarstwowa masa o strukturze baranka o wielkości ziarna 1,5; 2,0; 3,0 mm.
Do wyboru mamy różne kolory, co pozwala stworzyć elewację, która będzie zachwycać swoim wyglądem i pozostanie trwała przez wiele lat.
Specjalnie przygotowany tynk jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością i niską podatnością na zabrudzenia. Łatwy jest także w obróbce — można go nakładać ręcznie lub maszynowo.

Grzyby tak, ale w lesie
Tynku nie należy aplikować na podłoża wilgotne, zatłuszczone, zapylone lub zmrożone. Warto pamiętać, że wszystkie powierzchnie osypujące się należy uprzednio oczyścić mechanicznie. Wybierając tynk o wysokiej zasadowości nie dopuścimy do rozwoju grzybów, glonów i alg. Oczywiście, jeśli mamy do czynienia z budynkiem, który jest narażony na bezustanny kontakt z wilgocią (ciągłe opady atmosferyczne, bliskość zbiorników wodnych, otoczenie nawadnianymi trawnikami i drzewostanem, etc.) zalecane jest dodatkowe wzmocnienie środkami do usuwania grzybów i alg.

Zanim położysz
Jak z każdym produktem tak i tu, przed nałożeniem trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Jeśli producent zaleca mieszanie wolnoobrotowym mieszadłem, trzeba mieszać wolnoobrotowym mieszadłem. Jeśli mamy zacierać kolistymi ruchami bez przerw, właśnie tak róbmy. Nie lekceważmy żadnej wskazówki nawet tej dotyczącej temperatury. Jeśli w ulotce czytamy, że temperatura podłoża, powietrza oraz materiału podczas stosowania oraz przez 12 godzin od zastosowania nie może być niższa niż 8 st. C, to przy dużym nasłonecznieniu, podczas deszczu lub przy silnym wietrze powinniśmy odpowiednio osłonić elewację. Dlaczego to wszystko ma tak duże znaczenie?
Otóż, duża wilgotność powietrza i niskie temperatury mogą wydłużyć czas wiązania, a nawet zmienić kolor tynku. A wtedy pretensje możemy mieć wyłącznie do siebie.
Bożena Kraczkowska