Dobre Miasto ma się czym pochwalić

2019-10-28 19:28:48(ost. akt: 2019-10-29 13:06:21)
Jarosław Kowalski, burmistrz Dobrego Miasta

Jarosław Kowalski, burmistrz Dobrego Miasta

Autor zdjęcia: archiwum urzędu

Ideą Cittaslow jest propagowanie dobrego i spokojnego życia w niewielkich miasteczkach. Nie oznacza to jednak powolnego rozwoju czy pozostawania w tyle. O polepszeniu standardu życia w Dobrym Mieście opowiada jego burmistrz, Jarosław Kowalski.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Jarosław Kowalski, burmistrz Dobrego Miasta

Dobre Miasto stawia na rozwój

— Rok upływa. Przez ten czas wiele się działo i gmina zaistniała w mediach. Czym możecie się pochwalić?
— Braliśmy udział w paru konferencjach, gdzie otrzymaliśmy wyróżnienie jako gmina. Pierwsze wyróżnienie dostaliśmy na konferencji w Katowicach organizowanej przez Monitor Biznesu i Monitor Rynkowy. Dobre Miasto otrzymało statuetkę Symbolu 2019 roku, w kategorii nowej generacji usług publicznych. Na Kongresie Przedsiębiorczości w Olsztynie dostaliśmy statuetkę, jako Lider Regionu za wizję budowy zbiornika retencyjnego z całą infrastrukturą. W związku z tym mamy się czym pochwalić.

— Na jakich inwestycjach najbardziej wam zależy?
— Przede wszystkim zależy nam na inwestycjach trwałych i przemyślanych. Kiedy zostałem burmistrzem zacząłem realizować plany dotyczące budowy 50 hektarowego zbiornika wodnego w centrum miasta. Przy okazji chcę rozbudować sferę sportową, czyli stadion wielofunkcyjny: lekkoatletyczny i piłkarski, zgodny z normami FIFA i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Z kolei nad jeziorem Limajno chciałbym stworzyć nowoczesny ośrodek, a samo jezioro połączyć z przyszłym jeziorem w mieście trasą kajakową. Na wyspie na jeziorze w centrum miasta chcę zrobić piękny most, kawiarenkę i pole namiotowe. A na drugiej wyspie narty wodne. I to wszystko będzie praktycznie w centrum Dobrego Miasta. Niedawno byłem u trzech ministrów w sprawach inwestycji i nowej regulacji śmieciowej. Jesteśmy także w trakcie racjonalizowania oświetlenia ulicznego w mieście. Wszystko nam się pięknie zazębia i nadaje fajny kierunek rozwoju miasta.

— Dla miasta ważny też jest aspekt turystyczny i rekreacyjny.
— Mamy przepiękne jezioro Limajno, nad które wszystkich zapraszamy. Mamy bazylikę, przecudnej urody drugi kościół na Warmii po Fromborku. Mamy basztę bocianią jako symbol Dobrego Miasta, w okolicy znajduje się Głotowo. Jest to miejsce turystycznie absolutnie atrakcyjne. W perspektywie rozwojowej mamy też pałac książąt biskupów warmińskich w Smolajnach. Absolutna perła Warmii. Powstanie jeziora w centrum miasta z kolegiatą w tle, do tego z ładnym kempingiem i amfiteatrem byłoby dla miasta niesamowitym strzałem rozwojowym i wizerunkowym.

— A co z rozwojem kultury?
— W tej chwili życie kulturalne Dobrego Miasta toczy się w swoim rytmie. Dlatego chcielibyśmy w program corocznych imprez wpisać na stałe kilka ciekawych propozycji, jak np.: koncerty muzyki poważnej czy zlot pojazdów zabytkowych. Chcemy dorobić się dwóch, trzech flagowych dla naszego miasta imprez i umiejętnie je rozpropagować.

— Jak wygląda sytuacja finansowa miasta?
— Krytycznie, jeśli mam być szczery. Zastałem budżet naprawdę zrujnowany i wydatki bieżące są po prostu nie do pokrycia. Ale mimo wszystko próbujemy się bronić takimi inwestycjami, które nie wymagają zaangażowania środków budżetowych. Bo jezioro będzie budowane przez Wody Polskie, natomiast stadion być może uzyska dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz od ludzi dobrej woli. Do tego wszystkiego są jednak potrzebni ludzie, którzy rozumieją konieczność podejmowania takich decyzji. Nie dla poklasku podejmujemy decyzje, ale dla uporządkowania i właściwego rozwoju miasta.

— Oprócz rozwoju Dobre Miasto dba także o historię. Przed nami kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak Dobre Miasto zamierza uczcić pamięć o tych wydarzeniach?
— Wszystkich czytelników Gazety Olsztyńskiej i nie tylko zapraszam 11 listopada do Dobrego Miasta. Zachęcam do wzięcia udziału we wszelkiego rodzaju imprezach, zarówno sportowych, jak i wzniosłych, religijnych oraz kulturalnych. Od godziny 10:00 będzie można wziąć udział w 8. Dobromiejskim Biegu Niepodległości prowadzącym przez najpiękniejsze zakątki Dobrego Miasta. Bieg ten kończy cykl 5 biegów wchodzących w skład VI Grand Prix Warmii. O godzinie 15:00 zapraszam na mszę świętą w kościele Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych, drugiej co do wielkości świątyni Warmii, po której nastąpi przemarsz na cmentarz oraz odczytanie wzruszającego Apelu Poległych. A o godzinie 19:00 zapraszam na Koncert Chopinowski w auli Szkoły Zawodowej przy ulicy Fabrycznej. W programie 1,5 godziny najwyższych, najbardziej wzniosłych emocji patriotycznych. Jak Chopin to na pewno "Etiuda Rewolucyjna", czyli Powstanie Listopadowe i "Reduta Ordona" Adama Mickiewicza, naszego wieszcza narodowego. Jedno z drugim przepięknie się nam splecie.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5