Dzisiaj PiS, PO, Nowa Lewica i Trzecia Droga zaprezentują swoje programy wyborcze

2023-09-09 10:14:55(ost. akt: 2023-09-09 10:17:49)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: gov

W sobotę cztery partie zaprezentują na konwencjach swoje programy wyborcze. W Końskich wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawi konkrety programowe PiS. W Tarnowie odbędzie się kongres Koalicji Obywatelskiej, Nowa Lewica ogłosi swoje propozycje w Poznaniu, a Trzecia Droga - w Warszawie.
Konferencja programowa Prawa i Sprawiedliwości rozpocznie się w południe w Końskich (woj. świętokrzyskiej). Jak zapowiedział rzecznik partii Rafał Bochenek, prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawi konkrety programowe PiS.

Bochenek podkreślił, że w każdej kampanii PiS bardzo mocno stawiało na konkretny program wyborczy i konkretne propozycje. "Podobnie będzie w tym roku, w tej kampanii" - zaznaczył.

Od poniedziałku do czwartku politycy Prawa i Sprawiedliwości przedstawili cztery obietnice dotyczące: rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty, poprawy żywienia pacjentów w szpitalach, programu "Lokalna półka", czyli obowiązku oferowania w marketach minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych, mięsa i pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców, a także programu finansowania wycieczek dla uczniów "Bon szkolny - poznaj Polskę".

Jak zapowiedział Bochenek, sobotnia konwencja będzie podsumowaniem zaprezentowanych punktów programowych; zarysuje też kolejne propozycje programowe na następne cztery lata. "Wśród planowanych wystąpień to najważniejsze, programowe wystąpienie naszego lidera, premiera Jarosława Kaczyńskiego" - podkreślił Bochenek. Według europosła PiS Adama Bielana, przemówienia wygłoszą również premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Podczas konferencji programowej PiS obecni mają być koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości w ramach Zjednoczonej Prawicy, w tym nowy koalicjant, Paweł Kukiz. Kukiz zapowiedział, że "będzie prezentował postulaty proobywatelskie, o które walczy od blisko 25 lat; ma się odnieść do jednego ze swoich kluczowych postulatów, czyli zmiany ordynacji wyborczej.

Również o godz. 12 ma się rozpocząć kongres programowy Koalicji Obywatelskiej pod hasłem "100 konkretów na 100 dni". Odbędzie się w Tarnowie (woj. małopolskie). W połowie sierpnia lider PO Donald Tusk zapowiedział, że podczas kongresu zostanie zaprezentowany program nie tylko na cztery lata, ale też 100 konkretów na pierwszych 100 dni rządzenia. „Tam będzie naprawa państwa, proste decyzje, które obniżą ceny" – wskazał Tusk.

Monika Wielichowska ze sztabu KO zapowiadała w rozmowie z PAP, że podczas konwencji wystąpi kilkanaście osób; najważniejsze wystąpienie wygłosi przewodniczący Platformy. Dopytywana, jakich propozycji można się spodziewać, posłanka przypomniała, że w trakcie kadencji Sejmu KO składała przynajmniej kilkadziesiąt projektów, które do dziś leżą w sejmowej "zamrażarce". "Na pewno z nich skorzystamy" - zaznaczyła. Jak wskazała, są wśród nich m.in. projekty obywatelskie o refundacji in vitro czy zwiększeniu renty socjalnej.

Na godz. 10 w Warszawie zaplanowano kongres Trzeciej Drogi „Gospodarka, do przodu!” z udziałem liderów tej koalicji: Szymona Hołowni (Polska 2050) oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL).

Szefowa koła parlamentarnego Polska 2050 Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że podczas spotkania będą poruszane tematy gospodarcze takie, jak przedsiębiorczość Polaków, energetyka, mieszkalnictwo i rynek pracy. "Chcemy przedstawić takie propozycje, które pokażą, jak poprawić wydajność pracy, jak ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej, jak zmniejszyć obciążenia, które dzisiaj dobijają firmy" - powiedział PAP wiceprezes PSL Dariusz Klimczak. Podkreślił, że konwencja będzie dotyczyć zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników.

Według zapowiedzi polityków PSL i Polski 2050 głos zabiorą, oprócz liderów obu partii, m.in. poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski oraz startujący z listy Trzeciej Drogi do Sejmu były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru i były polityk Konfederacji Artur Dziambor.

O godz. 11 w Poznaniu rozpocznie się konwencja Nowej Lewicy pod hasłem "Dobra praca dla dobrego życia". Będą na niej przemawiać m.in. współprzewodniczący formacji Włodzimierz Czarzasty, szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski i współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg. Obecni będą też przedstawiciele związków zawodowych.

Gawkowski wyliczył w rozmowie z PAP niektóre postulaty, które przedstawi Nowa Lewica. To m.in. wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy, wyrównanie płac między kobietami i mężczyznami oraz wprowadzenie emerytur stażowych. Zapowiedział, że będzie też mowa o pracy dla młodych. "Uważamy, że trzeba zrobić wszystko, żeby młode osoby na rynku pracy czuły się dobrze traktowane, a jednocześnie, żeby miały możliwości i aspiracje pracy w Polsce, żeby nie uciekały za granicę" - powiedział szef klubu Lewicy.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. (PAP)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5