Co, gdzie, kiedy w Braniewie i powiecie

2022-12-08 14:44:12(ost. akt: 2022-12-08 14:51:19)
W grudniu w Braniewie wystąpi Gosia Andrzejewicz

W grudniu w Braniewie wystąpi Gosia Andrzejewicz

Autor zdjęcia: FB: Gosia Andrzejewicz

Poniżej najciekawsze wydarzenia, które wkrótce odbędą się w Braniewie i powiecie braniewskim. W planach między innymi Braniewski Jarmark Mikołajkowy i koncert Gosi Andrzejewicz.
CO: Świąteczne piątki
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: 9 i 16 grudnia

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie zaprasza dzieci w wieku od 6 do 11 lat do udziału w warsztatach twórczych o tematyce bożonarodzeniowej. Spotkania odbędą się 9 i 16 grudnia w Oddziale dla Dzieci o godzinie 15:30. W programie: ozdoby choinkowe, eko choinki i stroiki w słoikach. Liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia bezpłatne. Zapisy pod numerem telefonu: 55 644 33 05.

CO: koncert prof. Neitharda Bethke
GDZIE: Frombork
KIEDY: 11 grudnia o 12

W trzecią niedzielę adwentu w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku wystąpi znakomity organista prof. Neithard Bethke. Artysta – niemiecki dyrygent, organista i kompozytor – pochodzi z rodziny z tradycjami muzycznymi. Jego matka była zawodowym muzykiem; znakomitą artystką-pianistką i pedagogiem. Już w wieku 7 lat Neithard Bethke grał na organach w kościele św. Mikołaja w Wöhrden, a w wieku lat 13 lat został tam zatrudniony. Później studiował muzykę kościelną, kompozycję, fortepian i dyrygenturę w Lubece, Freiburgu, Paryżu, Madrycie, Bolonii i Hamburgu. Był aktywny jako muzyk kościelny. W 1969 został organistą katedralnym w Ratzeburgu. W 1981 został pierwszym dyrygentem renomowanego, złożonego z najwyższej klasy specjalistów „Deutsches Bachorchester”, który miał wówczas swoją siedzibę w Kolonii, a którego siedzibę przeniósł do Hamburga. W 1988 roku uzyskał doktorat z filozofii. Od 1969 roku organizuje i prowadzi Ratzeburger Sommerakademie, z którą wybitni pedagodzy muzyczni i artyści prowadzą kursy mistrzowskie dla studentów muzyki. Neithard Bethke nauczał także w St. Petersburgu, Hongkongu, Singapurze, Sidney, Perth, Mediolanie i Santiago de Chile. Neithard Bethke, również z towarzyszeniem chóru i orkiestry dawał liczne gościnne koncerty za granicą. Działa jako organista, klawesynista i dyrygent. Jako organista jest nazywany jednym z najlepszych wirtuozów gry na organach naszych czasów. Zadziwia wirtuozerią i muzykalnością. Występował jako profesor gościnny i uczył setki studentów gry na organach i dyrygentury. Neithard Bethke, to doskonały muzyk, ale też niezwykły człowiek o wielu zainteresowaniach. Od 47 lat działa w ochotniczej straży pożarnej swojego miasta, w tym od 24 lat jako pierwszy kapitan i dowódca załogi strażackiej. Jest też pilotem i często własnym samolotem latał na swoje koncerty nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Południowej i Australii. Zdolności odziedziczyły po artyście także jego dzieci, których ma czworo.

CO: Filmowe nowości
GDZIE: Kino Baszta
KIEDY: do 29 grudnia

W dniach 9 i 10-11 grudnia Kino Baszta zaprasza na: Dziwny świat (animacja), Nie cudzołóż i nie kradnij (komedia kryminalna), Egzorcyzmy siostry Ann (horror). W dniach 15-18 grudnia na dużym ekranie będzie można obejrzeć: Uwolnić Poly (familijny), Święta inaczej (komedia romantyczna), Jednym głosem (dramat). Za to 29 grudnia Kino Baszta zaprasza na retransmisję opery "Zemsta nietoperza".

CO: Wystawa pt. Warmiński Zodiak
GDZIE: Miejska Biblioteka w Pieniężnie
KIEDY: do 16 grudnia

Co łączy zodiak i Warmię? Zodiak to 12 konstelacji gwiazdozbiorów, tyle, ile miast leżących w granicach historycznej krainy Warmii, które prawa miejskie posiadają już od średniowiecza. Warmiński Zodiak to wystawa dotycząca warmińskich miast: Barczewa, Biskupca, Bisztynka, Braniewa, Dobrego Miasta, Fromborka, Jezioran, Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna, Ornety, Pieniężna i Reszla. Każda plansza przedstawia jedną z miejscowości w dwóch wersjach: oryginalnej starej fotografii i jej uwspółcześnionej interpretacji. Wykorzystane zdjęcia zostały pozyskane z Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej (WMBC) i od partnerów projektu. Interpretacji zdjęć dokonali uczniowie z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie.

CO: Braniewski Jarmark Mikołajkowy
GDZIE: Braniewo
KIEDY: 18 grudnia

Wśród atrakcji znalazły się m.in.: warsztaty Świętego Mikołaja, gdzie będzie można napisać oraz wysłać list do Mikołaja lub bliskich, możliwość skorzystania z akcji „Książka pod Choinkę”, którą zorganizuje Biblioteka Publiczna i spotkanie z samym Świętym Mikołajem. Na kiermaszu znajdziemy stoiska z przetworami świątecznymi, napijemy się gorącej herbaty oraz zakupimy piękne ozdoby. Zwiedzimy zagrodę ze zwierzętami, zrobimy pamiątkową fotografię na saniach Świętego Mikołaja oraz będziemy mogli wesprzeć OTOZ ANIMALS podczas zbiórki karmy dla ich podopiecznych. Przygotujemy również tradycyjne świąteczne potrawy, którymi będziemy częstować uczestników Jarmarku. Natomiast wolontariusze Braniewskiej Fundacji Pomocy Rodzinie rozdadzą upominki i prezenty najmłodszym mieszkańcom miasta.
Nie zabraknie również sportowych atrakcji i sceny głównej, na której zaprezentują się skrzaty, śnieżynki i aniołki, w które wcielą się uczestnicy sekcji Braniewskiego Centrum Kultury. W planach również występy zespołów seniorskich oraz zaproszonych gości. O godzinie 15:00 w wyjątkowym świątecznym koncercie zaprezentuje się Gosia Andrzejewicz.

CO: Powiatowy Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenki Świątecznej – Braniewo 2022
GDZIE: Braniewskie Centrum Kultury
KIEDY: 19 i 20 grudnia

Przed nami kolejna edycja wyjątkowego świątecznego konkursu. Przegląd odbędzie się 19 oraz 20 grudnia 2022 r. w Braniewskim Centrum Kultury. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 grudnia 2022 r. Szczegóły w regulaminie dostępnym na www.bck.braniewo.pl.


CO: Wystawa fotografii z Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020
GDZIE: Frombork, wieża Radziejowskiego
KIEDY: do końca roku

We Fromborku, w wieży Radziejowskiego można oglądać wyjątkową wystawę fotografii z Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020. Autorami zdjęć są fotograficy reprezentujący Polską Fundację Paraolimpijską. Ekspozycja zawiera fotografie dokumentujące zmagania zawodników z niepełnosprawnością w wielu dyscyplinach sportowych.

CO: Giovanni Dettori – wystawa grafiki
GDZIE: Wozownia Sztuk we Fromborku
KIEDY: do końca roku

Giovanni Dettori to włoski rysownik i grafik, zajmujący się przede wszystkim techniką drzeworytu. Jego prace można oglądać do końca roku we fromborskiej Wozowni Sztuk.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5