Elbląg: Modernizacja ciepłowni przy ulicy Dojazdowej
2022-08-01 11:16:21(ost. akt: 2022-08-01 22:47:52)
Trwają prace w ciepłowni Dojazdowa należącej do Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Obejmują one dwa kierunki działań: budowę nowego układu wysokosprawnej kogeneracji oraz modernizację istniejącej instalacji. Zaawansowanie prac modernizacyjnych w pierwszym półroczu 2022 wyniosło 65 procent. Nakłady na tę inwestycję w tym roku wyniosą prawie 3 mln zł.
W pierwszej połowie bieżącego roku w Ciepłowni Dojazdowa przeprowadzono głównie wymiany lub remont urządzeń. Celem prac jest utrzymanie ciepłowni w dobrym stanie technicznym.
W tym czasie wykonano:wymianę podgrzewaczy dwóch kotłów WR10 oraz drugiego ciągu kotła WR5. Zainstalowanie nowego układu sterowania, co pozwoliło spółce na wyjście z systemu EU ETS. Wyłoniono także wykonawcę kapitalnego remontu dwóch sprężarek powietrza — realizacja tego zadania zaplanowana jest na lipiec br. Koszty tych prac modernizacyjnych wyniosły niemal 1,8 mln zł.
Prace zgodnie z harmonogramem
W trakcie realizacji są kolejne prace obejmujące m.in. wymianę podgrzewacza kotła WR5, remont przenośników nawęglania, wymianę dwóch przenośników układu odżużlania. Spółka wykona przegląd serwisowy instalacji odprowadzania spalin i dokona ewentualnych napraw. Modernizacja obejmie układ mechanicznego czyszczenia pęczków konwekcyjnych dla wszystkich kotłów. Ciepłownia wyposażona zostanie w nową ładowarkę kotłową -— wyłoniono już dostawcę sprzętu, a termin realizacji wyznaczony został na pierwszy kwartał 2023.
— Idziemy zgodnie z harmonogramem. Do końca roku 2022 planujemy zmodernizować i wyremontować 75 procent całej infrastruktury ciepłowni Dojazdowa. W roku 2023 planujemy dalsze prace remontowo-inwestycyjne, które w 90 procentach pozwolą odtworzyć infrastrukturę całej ciepłowni węglowej — mówi Andrzej Kuliński, prezes Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
I dodaje: — Kładziemy na to duży nacisk, ponieważ efektywność źródła ciepła, jest bardzo istotna w obliczu sytuacji na rynku ciepłowniczym i rosnących cen. Co ważne, modernizacja istniejącej ciepłowni spowoduje, że będzie ona bezproblemowo pracować co najmniej do 2030.
Ciepłownia zasilana gazem
Modernizacja Ciepłowni Dojazdowa jest częścią projektu “Kogeneracja”, którego celem jest budowa nowego źródła kogeneracyjnego wykorzystującego gaz ziemny. Działania wpisują się w cele strategiczne EPEC do roku 2025. Koncepcja elbląskiej spółki zakłada produkcję energii elektrycznej i cieplnej w procesie skojarzonej kogeneracji opartej na trzech silnikach gazowych o łącznej mocy elektrycznej ok. 13,5 MW i łącznej mocy cieplnej - 14,4 MW. Inwestycja obejmuje także budowę magazynu ciepła opartego o zasobnik wodny o pojemności do ok. 1 500 m3.
Całe przedsięwzięcie jest realizowane przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej na terenie ciepłowni przy ulicy Dojazdowej w Elblągu. Budowa układu wysokosprawnej kogeneracji ma się zakończyć w drugim kwartale roku 2025. Realizacja projektu umożliwi poprawę efektywności energetycznej, ekologicznej oraz ekonomicznej EPEC. Na potrzeby realizacji tej inwestycji firma uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.
Sieć ciepłownicza w Elblągu
Sieć ciepłownicza w Elblągu
Na elbląski system ciepłowniczy składa się kilka elementów: źródła ciepła, sieci ciepłownicze, węzły cieplne w budynkach, rozdzielnie cieplne oraz instalacje wewnętrzne centralnego ogrzewania w podłączonych budynkach. Zasilany jest on z dwóch źródeł ciepła: Ciepłowni Dojazdowa (EPEC) oraz Elektrociepłowni Energa Kogeneracja. Zasilanie miasta w ciepło odbywa się poprzez dwie główne sieci magistralne: Północ i Wschód.
Sieć ciepłownicza Elbląga to blisko 200 km rurociągów oraz ponad 2000 węzłów ciepłowniczych ze zdalnym odczytem zużycia. 56 procent sieci to sieć preizolowana pozwalająca zapobiegać nadmiernym stratom ciepła sieciowego. EPEC dostarcza ciepło do 70 procent budynków w Elblągu.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez