Urodzinowe plakaty dla Kopernika

2022-02-14 12:25:43(ost. akt: 2022-02-14 10:29:14)

Autor zdjęcia: Julia Warmińska

Studenci wydziału sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego już po raz drugi świętują urodziny Mikołaja Kopernika wraz z Wozownią Sztuk we Fromborku. Efekty tej współpracy będzie można podziwiać od 18 lutego do 4 marca.
Wielki astronom przyszedł na świat 19 lutego 1473 roku w Toruniu, ale to we Fromborku spędził niemal 30 lat swojego życia.

Po raz pierwszy przeniósł się tutaj  w 1510 — pełnił funkcję kanonika, jednocześnie prowadząc obserwacje astronomiczne. W latach 1516-1519 sprawował urząd administratora dóbr kapituły i zamieszkiwał Olsztyn. Do Fromborka wrócił dopiero po wojnie polsko-krzyżackiej w 1521. Wprowadził się do położonej na Wzgórzu Katedralnym wieży, która od 1610 nazywana jest jego nazwiskiem.

We Fromborku pełnił dziewięć różnych urzędów — był między innymi posłem i generalnym administratorem biskupstwa, a jako lekarz udzielał pomocy medycznej mieszkańcom miasta i okolic. To tutaj zaczęło powstawać jego wielkie dzieło, a w 1539 do Fromborka przybył Jerzy Joachim Retyka — profesor matematyki, którego zainteresowały wieści o Koperniku i teorii heliocentrycznej. Przez dwa lata był uczniem znanego dziś na całym świecie astronoma, by w 1541 opuścić Frombork, zabierając do Norymbergi gotowy rękopis „O obrotach sfer niebieskich”. Dzieło ukazało się w druku w 1543 roku.

Frombork od lat hucznie obchodzi urodziny Kopernika. W tym roku — już po raz drugi — fromborska Wozownia Sztuk zaprosiła do świętowania studentów wydziału sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którzy przygotowali niezwykłe plakaty.

Już w 2020 — z okazji 547. urodzin Mikołaja Kopernika — w Wozowni Sztuk odbył się wernisaż wystawy studentów Instytutu Sztuk Pięknych z Pracowni Grafiki prof. Małgorzaty Chomicz oraz Pracowni Projektowania Graficznego dr. Jarosława Bujnego.

— W tym roku powiększymy naszą kolekcję o 16 prac studentów pierwszego roku kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych UWM. Prace powstały na zajęciach projektowania graficznego prowadzonych przez dr. Jarosława Bujnego. Dziękujemy za tę współpracę i mamy nadzieję, że studenci spędzili miło czas z Mikołajem Kopernikiem — przekazuje Wozownia Sztuk.

Młodzi artyści podeszli do tematu bardzo kreatywnie. Swoimi pomysłami podzielili się Mateusz Mikielski, Karolina Stańczak, Małgorzata Kapinos, Michał Kurczewski, Anita Wąsowicz, Dominika Pachucka, Julia Warmińska, Wiktor Sielaszuk, Sebastian Kielak, Anna Korczak, Jaqulin Szczepanski, Jacek Popławski, Milena Berg, Julia Gumowska i Ostin Zabello.

Wystawę we fromborskiej Wozowni Sztuk można oglądać od 18 lutego do 4 marca 2022.

Fot. Milena Berg

Fot. Mateusz Mikielski

Fot. Sebastian Kielak

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5