Dobry sołtys potrafi odmienić oblicze sołectwa

2021-02-06 18:56:00(ost. akt: 2021-02-07 09:39:42)

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Edyta Wróblewska to sołtys sołectwa Pakosze - Brzostki. Jest najbliżej swoich mieszkańców, działa na rzecz swojej społeczności, zwłaszcza integracji wsi, poprawy jej estetyki oraz realizacji projektów. Wie, co chce zrobić dla sołectwa i jej mieszkańców.
Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom. Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Bycie sołtysem to coś więcej niż zbieranie podatków. Bycie sołtysem to z pewnością umiłowanie miejsca, wsi, sołectwa, to bycie blisko ludzi, to chęć robienia czegoś dla dobra tej małej społeczności – Małej Lokalnej Ojczyzny.

Edyta Wróblewska funkcję sołtysa pełni od ostatnich wyborów. Wciąż energia ją rozpiera i ma głowę pełną pomysłów. Zawsze uśmiechnięta i gotowa do działania. Osoba, która w swojej miejscowości postanowiła "działać" i zintegrować mieszkańców. Organizuje z Radą Sołecką imprezy dla dzieci i dorosłych, pomoże napisać pismo, doradzi. Nie boi się ciężkiej pracy, jak trzeba to chwyci za łopatę czy grabie, by posprzątać swoje sołectwo. Jej telefon jest prawie cały czas podłączony do ładowania, bo co chwila ktoś dzwoni. Mieszkańcy szukają u swojej sołtysowej wsparcia, zwracają się z problemami nie tylko w sprawie sołectwa, ale często i w prywatnych.


- Funkcja sołtysa to nie tylko dieta, ale przede wszystkim ciężka i odpowiedzialna praca na rzecz lokalnej społeczności - zapewnia Edyta Wróblewska sołtys sołectwa Pakosze-Brzostki. - Dobry sołtys musi być także sprawnym organizatorem, który potrafi rozbudzić aktywność lokalnej społeczności i motywować mieszkańców do włączania się w sprawy własne i sołectwa. Sprawne piastowanie tej funkcji jest dowodem szczególnej działalności i aktywności w pracy na rzecz lokalnej społeczności, ponieważ podejmowane inicjatywy w istotnej mierze przyczyniają się do rozwoju i modernizacji sołectwa, są także doskonałym przykładem na to, jak wiele można osiągnąć, mając wiedzę, energię, ciekawe pomysły i angażując w ich realizację wiejską społeczność. - dodaje.

Pani Edyta jest sołtysem dwóch miejscowości Pakosze i Brzostki. W sołectwie mieszka zaledwie 155 mieszkańców. Choć mała to grupa to bardzo zgrana i nastawiona pozytywnie do zmian. Pani Edyta zawsze angażowała się w sprawy swojego sołectwa. Kiedy poprzedni sołtys zapowiedział, że nie będzie kandydował, grupa mieszkańców od razu wystawiła jej kandydaturę. I tak kobieta podjęła się "szefowania" sołectwu. Przez ten czas dużo się wydarzyło, a planów i marzeń jest jeszcze wiele.

- Wydawać się może, że to funkcja całkiem łatwa do pełnienia. Jednak urząd sołtysa to wielka odpowiedzialność - tłumaczy pani Edyta. - Dobry, zaangażowany sołtys słucha mieszkańców, widzi ich potrzeby, potrafi z nimi rozmawiać i wie, czego oczekują od sprawujących władzę, a czego od wiejskiej zbiorowości. A jeśli mieszkańcy sołectwa angażują się, zmieniają swoją wieś, chcą brać udział w różnych projektach i zajęciach to znaczy, że misja sołtysa ma sens. Cieszę się, że mam tak wspaniałych mieszkańców w sołectwie. Razem możemy wiele zdziałać!

Joanna Karzyńska

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W NASZEJ AKCJI?
Kandydatury na "Super Sołtysa 2021" wraz z uzasadnieniem mogą zgłaszać samorządowcy, instytucje, organizacje i stowarzyszenia oraz czytelnicy i redakcje mediów Grupy WM. Organizator, układając listy, korzysta z ogólnodostępnych spisów znajdujących się na stronach urzędów gmin. Nazwiska sołtysów należy przysyłać na adres: wydawca@gazetaolsztynska.pl. Na zgłoszenia z uzasadnieniem kandydatury czekamy do 19.02. 2021 roku do godziny 15.00.

DO KIEDY TRWA GŁOSOWANIE?
Głosowanie potrwa do 2 marca 2021 r. do godz. 23.59. Nazwiska kandydatów i zasady głosowania znajdują się na www.gazetaolsztynska.pl. Koszt jednego sms-a wynosi 2,46 zł brutto.

Konkursy na SuperSołtysa 2021 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów nadesłanych w głosowaniu w całym regionie otrzyma tytuł: SuperSołtysa 2021 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.

Wszyscy pełnoletni mieszkańcy sołectwa zwycięskiego sołtysa na szczeblu powiatowym otrzymają 6-miesięczną e-prenumeratę ,,Gazety Olsztyńskiej"/"Dziennika Elbląskiego" oraz w przypadku powiatu braniewskiego "IKATa", a mieszkańcy sołectwa, którego sołtys wygra na szczeblu regionalnym - roczną e-prenumeratę.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5