Kolejny atrakcyjny eksponat w muzeum

2018-01-24 13:00:00(ost. akt: 2018-01-24 14:24:49)
Braniewo\\\ Muzeum Ziemi Braniewskiej wzbogaciło się o kolejny atrakcyjny eksponat muzealny. Jest to prawdopodobnie ostatni zachowany słup od istniejącej przed wojną w Braniewie sieci gazowego oświetlenia ulicznego.
Latarnie były zasilane gazem świetlnym (węglowym) produkowanym w Braniewie. Latarnie istniały niemalże na wszystkich ważniejszych braniewskich ulicach. Codzienne czynności zapalania i gaszenia lamp dokonywał latarnik. W gaz zaopatrywali się też, na potrzeby gospodarstwa domowego, mieszkańcy Braniewa. Do dzisiaj można spotkać jeszcze w niektórych przedwojennych budynkach pozostałości instalacji oraz stare liczniki gazowe.

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że od roku 1867 Braniewo korzystało z oświetlenia gazowego. Gazownia istniała przy obecnej ulicy Przemysłowej. Przetrwała zawieruchę wojenną, a zniszczona i rozebrana została już po wojnie.
Gaz otrzymywano tam sztucznie - w wyniku termicznej przeróbki węgla tzw. odgazowania węgla kamiennego w temperaturze ok. 1000 °C. Produktami ubocznymi tej obróbki był koks i smoła pogazowa.

Przedmiotowa lampa znalazła się w naszym muzeum dzięki zaangażowaniu panów: Lucjana Gursztyna i Andrzeja Wakiecia.

Towarzystwo Miłośników Braniewa

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5