Rozproszone wyposażenie kościoła jezuitów w Braniewie

2015-03-04 12:00:00(ost. akt: 2015-03-04 13:55:55)


Po wykładzie z asystą harcerzy z pochodniami słuchacze udali się do obiektów Zespołu Szkół Zawodowych, gdzie pod arkadami dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej 450-tej rocznicy przybycia jezuitów do Braniewa

Po wykładzie z asystą harcerzy z pochodniami słuchacze udali się do obiektów Zespołu Szkół Zawodowych, gdzie pod arkadami dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej 450-tej rocznicy przybycia jezuitów do Braniewa

Autor zdjęcia: Arkadiusz Wiśniewski

"Rozproszone wyposażenie kościoła jezuitów w Braniewie. Próba inwentaryzacji" — to temat wykładu Weroniki Wojnowskiej Kustosza z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Pełna sala słuchaczy cieszyła bardzo organizatorów spotkań z historią. Temat wykładu podyktowany był 450-tą rocznicą przybycia jezuitów do Braniewa.
Z uwagi na tematykę dotyczącą nieistniejącego już dziś obiektu, Pani Weronika zaprezentowała kilka materiałów przedstawiających wizerunek kościoła oraz jego usytuowanie względem obiektów historycznego Colegium Hosianum: perspektywiczny planu Braniewa z 1635 r. P. Stretzla i K. Gotkego oraz miedzioryt K. Hartknocha z dzieła Stare i Nowe Prusy 1684 r.
Interesującą częścią wykładu była prezentacja zachowanych elementów stanowiących niegdyś wyposażenie jezuickiego kościoła w Braniewie. Co ciekawe wiele z nich do dziś funkcjonuje w kościołach warmińskich? Ołtarze z kościoła jezuickiego z XVIII w., obecnie funkcjonują, jako ołtarz główny i ołtarze boczne w kościele pw. Św. Katarzyny w Lubominie. Świeczniki z XVIII w. używane są w kościele pw. Św. Katarzyny w Lubominie. Ołtarz z roku 1646, dziś w kościele pw. Św. Jana w Ornecie. Organy z XVIII w. obecnie w kościele pw. Św. Szymona i św. Judy Tadeusza w Starym Targu k. Sztumu. Piękna monstrancja, ok. 1500 r. znajduje się w kościele pw. Św. Anny w Sztumie. Ambona z 1650 r. znajduje się w kościele pw. Św. Mikołaja w Pogrodziu. Obraz św. Nepomucena, poł. XVIII w., najprawdopodobniej z kościoła jezuickiego, obecnie znajduje się w klasztorze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny w Ornecie. Ku zdziwieniu słuchaczy wiele dóbr z kościoła jezuickiego przetrwało do dnia dzisiejszego, szkoda, że są rozproszone po świecie.
Po wykładzie z asystą harcerzy z pochodniami słuchacze udali się do obiektów Zespołu Szkół Zawodowych, gdzie pod arkadami dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej 450-tej rocznicy przybycia jezuitów do Braniewa. Fundatorem tablicy był pan Sławomir Izdebski właściciel zakładu kamieniarskiego AVIS.

Jerzy Butkiewicz

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dawny mieszkaniec Braniewa #1681273 | 109.207.*.* 4 mar 2015 18:11

    Panie Jurku,w dobie szerokiego dostępu do aparatów foto. bardzo proszę o zdjęcia z wszelkich uroczystości w Braniewie.To już nie stanowi żadnego problemu,a starym braniewiakom ,,na uchodżtwie,,przysporzy wielu miłych doznań.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. br #1681141 | 81.15.*.* 4 mar 2015 15:03

    wszystko powinno wrócić do Braniewa do katedry o to powinien postarać się Proboszcz . Z zagranicy wracają różne obrazy poczekamy może i do nas dotrą elementy zabrane .

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5