Sieć dla wszystkich

2015-01-22 12:00:00(ost. akt: 2015-03-17 11:50:11)

Autor zdjęcia: Fot. Bartosz Cirut

Rozmowa z Gustawem Markiem Brzezinem, marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego.
— Na Warmii i Mazurach trwa budowa sieci szerokopasmowej. To duże przedsięwzięcie? Jaki jest obecnie stan zaawansowania inwestycji?
— Budowa sieci szerokopasmowego internetu to największa inwestycja realizowana przez samorząd województwa. Jej wartość przekracza 300 mln zł. Sama budowa sieci potrwa jeszcze osiem miesięcy. Tempo prac jest spore. Jego zaawansowanie pod koniec roku przekroczyło 50 proc. Prognozujemy, że 31 stycznia będzie to już prawie 60 proc. Najszybciej przebiegają prace przy kładzeniu światłowodów i węzłów sieci. Musimy jednak pamiętać, że budowa „internetowej autostrady” to tylko część projektu. Chcemy zachęcić operatorów, aby przy pomocy nowej infrastruktury zapewniali dostęp do internetu jak najszerszemu gronu mieszkańców województwa.

— Czy można już mówić o rewolucji w dostępie do sieci w regionie?
— Nasze województwo zawsze było trudnym rynkiem dla firm oferujących internet. Najmniejsza w kraju gęstość zaludnienia nie sprzyja prywatnym inwestycjom w budowę nowych sieci. Jako województwo nie chcieliśmy jednak odbiegać poziomem infrastruktury od reszty kraju, stąd decyzja o stworzeniu publicznej sieci, z której będą mogli korzystać różni operatorzy. Dzięki temu dostęp do szybkiego internetu zyskają miejscowości do tej pory nie mające szans na takie połączenie. Pod tym względem to widoczny przełom. Aż 90 proc. obszaru województwa będzie „uzbrojone” w szybką sieć internetową. Zadaniem przedsiębiorców, którzy chcą zarabiać na dostarczaniu internetu, będzie z kolei budowa podłączeń wprost do indywidualnych klientów.

— Sieć to nie wszystko. Potrzebne są też szkolenia z obsługi komputera i korzystania z internetu dla mieszkańców.
— To prawda. Często barierą nie jest słaba infrastruktura, bądź brak komputera, tylko obawa przed korzystaniem z internetu. Wiele osób, zwłaszcza w dojrzałym wieku, myśli, że to zbyt skomplikowane i rezygnuje z możliwości, które daje sieć. Właśnie z myślą o takich osobach organizujemy w całym regionie specjalne szkolenia. Z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać mieszkańcy regionu, którzy ukończyli 45. rok życia. Spotkania prowadzone są głównie w bibliotekach i świetlicach szkolnych. W ostatnim czasie z takiej pomocy korzystali między innymi mieszkańcy Wydmin, Kurzętnika, czy Orzysza. Każdy uczestnik otrzymuje pomoce naukowe oraz specjalny certyfikat. Nawet po zakończeniu szkoleń takie osoby mogą nadal liczyć na darmowe konsultacje. Z pomocy skorzystało już ponad 1600 osób w całym regionie. Na poszczególne zajęcia prowadzone są nawet zapisy na listy rezerwowe. To pokazuje, jak cenna to inicjatywa.

br2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5