Na radnych gminnych karty białe, na burmistrzów różowe

2014-11-16 08:18:14(ost. akt: 2014-11-16 08:19:32)

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

W godzinach od 7 do 21 będziemy mogli poprzeć wybranych kandydatów. Wybierzemy radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz wójtów i burmistrzów. Nowym rozwiązaniem są wybory w okręgach jednomandatowych do rad gmin. To rewolucja, do której dziś jeszcze nie przywiązuje się większej wagi. Jej znaczenie wyjdzie na jaw, kiedy poznamy składy rad i możliwości tworzenia koalicji wójta/burmistrza z radnymi, tak by rzeczywiście mógł on rządzić gminą. Dziś to wielki znak zapytania.
Wybory w okręgach jednomandatowych do rad gmin oznaczają, iż zwycięży kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów w danym okręgu. Na sukces wyborczy mogą liczyć kandydaci, którzy będą najbardziej znani w danym rejonie miasta/gminy. Ten system wyborczy ma wpływ na prowadzenie kampanii przez kandydatów na radnych – muszą być znani przede wszystkim w swoim okręgu. Można zaryzykować stwierdzenie, że im więcej uścisną rąk „elektoratu”, tym mają większą szansę na wygraną. Liczenie głosów w tym systemie zapewne jest bardzo pracochłonne, ale wyniki czyli skład przyszłej rady poznamy już w nocy z 16 na 17 listopada. Wyniki nie powinny budzić wątpliwości. Przekaz jest prosty – do rady gminy wejdą ci z pierwszych miejsc w okręgach.

Warto zaznaczyć, że do Rady Powiatu nadal obowiązuje stary system proporcjonalny.

Sposób głosowania w tym roku nie będzie się różnić, od znanych nam już z poprzednich wyborów. Krzyżyk przy nazwisku będzie oznaczać oddanie głosu na danego kandydata. Po wejściu do lokalu wyborczego (należy posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem) otrzymamy karty do głosowania w kilku kolorach (do rady gminy – biały, na burmistrza – różowy, rada powiatu – żółty, sejmik wojewódzki – niebieski). Odnajdujemy wybranego kandydata, stawiamy krzyżyk w kratce przy nazwisku, i tak wypełnione karty wrzucamy do urny. Karty do głosowania mogą mieć formę broszury z listami kandydatów, z czym będziemy mieć do czynienia na przykład w wyborach do Rady Powiatu. Trzeba tylko pamiętać, że należy to zrobić między godziną 7 a 21, bowiem w tych godzinach będą czynne lokale wyborcze.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5