Czytelnictwo zanika? Nie w gminie Braniewo! Tu wzrosło nawet o 120 procent

2024-05-13 11:06:11(ost. akt: 2024-05-13 11:12:53)
Zaangażowanie bibliotekarzy w działanie zarówno samej biblioteki, jak i filii procentuje we wskaźnikach czytelnictwa i wypożyczeń

Zaangażowanie bibliotekarzy w działanie zarówno samej biblioteki, jak i filii procentuje we wskaźnikach czytelnictwa i wypożyczeń

Autor zdjęcia: Biblioteka Gmina Braniewo

To nie tylko świadczy o świadomości mieszkańców, ale także o zaangażowaniu miejscowych bibliotekarzy, którzy mają do dyspozycji bibliotekę, jakiej „chyba w całej Polsce nie ma”.
Takiej biblioteki jeszcze nie było

— Remont „Królestwa książek” polegał na generalnym remoncie podłóg i ścian. Udało się zaadaptować pomieszczenia i powstała salka edukacyjna, kącik prasowy, kącik czytelniczy, biuro, pomieszczenie socjalne. Wymianie i przemalowaniu koloru dokonano na drewnianych regałach, a całość wyposażenia została wykonana w stylu glamour. Jeszcze takiej biblioteki chyba w całej Polsce nie ma. Oczywiście bez naszego organizatora to by się nie odbyło. To właśnie dzięki dobrej współpracy z wójtem gminy Braniewo Jakubem Bornusem, który wierzy w działania i inwestuje w inicjatywy skierowane dla mieszkańców gminy Braniewo, w tym momencie jesteśmy ładniejsi, silniejsi i co najważniejsze, jesteśmy w centrum zainteresowania — nie kryje zadowolenia Joanna Jankowska, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Braniewo im. Marii Zientary — Malewskiej.
Fot. Biblioteka Gmina Braniewo

I podkreśla, że biblioteka stała się po prostu atrakcyjna dla czytelników. Zwłaszcza że oprócz samego tradycyjnego wypożyczania książek oferuje zajęcia czytelnicze, edukacyjne, plastyczne i animacyjne.

— Wspomagamy także działania Rady Seniorów Gminy Braniewo oraz sołectw z gminy Braniewo, Kół Gospodyń Wiejskich i jednostek organizacyjnych gminy Braniewo. W związku z tym, że powiększamy swoje struktury poprzez tworzenie nowych Punktów Bibliotecznych, jesteśmy dobrymi ośrodkami na terenie gminy Braniewo. Osoby prowadzące punkty wspierają nas w działaniach dla wszystkich mieszkańców i jesteśmy w stanie zrobić więcej i na większą skalę — podkreśla pani dyrektor.

Ponadto od początku roku 2022 działa przy Bibliotece Publicznej Gminy Braniewo niesamowity Dyskusyjny Klub Książki.

— Niesamowity, bo kobietki mają mnóstwo pomysłów, a tym samym są pasjonatami literatury, które wspomagają wszystkie akcje czytelnicze. Powstał Klubik Czytelnicy dla dzieci w Rudłowie, który oferuje dla najmłodszych mieszkańców zajęcia czytelnicze. Warto zaznaczyć, że mamy wokół siebie cudownych ludzi, którzy wspomagają nasze działania i bez których nie osiągnęlibyśmy zamierzonych celów — wymienia Joanna Jankowska.


Czytelnictwo wzrosło nawet o 120 procent!

Zaangażowanie bibliotekarzy w działanie zarówno samej biblioteki, jak i filii procentuje we wskaźnikach czytelnictwa i wypożyczeń.

— Dobre nastawienie, dużo pracy poprzez prowadzone zajęcia procentuje, i to w postaci podniesienia wskaźników czytelnictwa o 120 procent, a rok 2024 przyniesie jeszcze większy wzrost — mamy taką nadzieję. Stawiamy na nowości czytelnicze i również w nie inwestujemy. Mamy mnóstwo pomysłów, dobrą organizację pracy i wielkie wsparcie mieszkańców — podkreśla dyrektor Jankowska.

I zaznacza, że biblioteki prowadzą wielopłaszczyznową pracę na rzecz lokalnej społeczności. Stają się centrami aktywności, nowoczesności i dlatego są widoczne; co najważniejsze, tym samym stają się bardziej popularne i rozpoznawalne. Oferują bezpłatne zajęcia, tak aby zabezpieczyć czas wolny dla każdego. Każdy znajdzie coś dla siebie.

— „Kiedyś to książka czekała na czytelnika, a teraz odwróciły się role: to czytelnik czeka na książkę” — podsumowuje dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Braniewo.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5