W Braniewie powstanie mural z herbem miasta. Namaluje go Dima Snork, artysta z Elbląga

2024-05-09 08:29:10(ost. akt: 2024-05-09 08:34:15)
Powstanie kolejny mural, który ma przypominać o świetności Braniewa

Powstanie kolejny mural, który ma przypominać o świetności Braniewa

Władze Braniewa nie zwalniają tempa w przyozdabianiu miasta historycznymi malowidłami. Obok planowanego planu Braniewa, w przestrzeni publicznej ma się pojawić także mural z herbem miasta.
— Niedoceniona i nieco zaniedbana przestrzeń przy ul. Gdańskiej wkrótce nabierze nowego blasku. Moi drodzy, z radością informuję, że znaleźliśmy sponsora, który ufunduje remont budynku, na którego elewacji powstanie nowy, piękny mural przedstawiający herb Braniewa. Walorami artystycznymi przedsięwzięcia realizowanego we współpracy z Inicjatywa Public Life, zajmie się Dima Snork —bardzo utalentowany artysta z Elbląga. Dziś wspólnie odbyliśmy rekonesans przed działaniami, które zostaną zrealizowane do końca maja. Już nie mogę doczekać się efektu końcowego. Będzie pięknie — nie kryje entuzjazmu Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa.

Przypomnijmy, to kolejny mural, który ma przypominać o świetności Braniewa. Planowana jest bowiem renowacja historycznego muralu – Planu Braniewa z 1635 roku.

Mural, który ma się znajdować na ścianie kamienicy w pobliżu Amfiteatru Miejskiego im. Henryka Mrozińskiego, nawiązuje do historycznego planu miasta Braniewa z 1635 roku – miedziorytu wykonanego na zlecenie szwedzkich wojsk, które okupowały miasto w latach 1626-1635. To wyjątkowy element historii miasta, który będzie mógł ponownie cieszyć oczy mieszkańców i turystów.

Renowacja Planu Braniewa jest kolejnym przedsięwzięciem wpisującym się w tegoroczne obchody jubileuszu 740-lecia Braniewa. Ta inicjatywa to rezultat współpracy Miasta Braniewo z Inicjatywą Public Life, którzy razem dążą do przywrócenia dawnej świetności i piękna tego historycznego miasta.

Plan Braniewa z 1635 roku jest najstarszym znanym planem miasta Braniewa, nazwanym „Braunsbergk”. Miedzioryt ten, wykonany na zlecenie szwedzkich wojsk, przedstawia wierny obraz Starego Miasta Braniewa. To nie tylko zwykły obraz, lecz istotna część dziedzictwa kulturowego tej malowniczej miejscowości.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5