Szyleny: Złomiarze palili śmieci w lesie. Staną przed sądem

2024-03-09 23:08:41(ost. akt: 2024-03-09 23:10:41)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Zaporowo

Dziką spalarnię odpadów samochodowych urządziła w lesie córka właściciela skupu złomu. I ona, i pracownicy firmy staną za to przed sądem.
We wtorek 5 marca podleśniczy z Nadleśnictwa Zaporowo zaalarmował miejscową Straż Leśną, że w lesie w pobliżu miejscowości Szyleny (gmina Braniewo) płoną śmieci. Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Zaporowo niezwłocznie pojechali we wskazane miejsce. Najpierw musieli dogasić palące się plastiki, a potem podjęli czynności zmierzające do ustalenia sprawców. Już następnego dnia dowody doprowadziły do miejscowego skupu złomu.

– Okazało się, że córka właściciela skupu z pracownikami wywieźli do lasu i podpalili plastikowe elementy po demontażu auta – powiedział Ireneusz Płoski, komendant posterunku Straży Leśnej z Nadleśnictwa Zaporowo.

– Musimy sprawdzić, czy nie są oni odpowiedzialni za inne podobne czyny na naszym terenie. Za popełnione wykroczenia na pewno zostanie skierowany wniosek o ukaranie do najbliższego sądu – dodał Płoski.

Co roku Lasy Państwowe wydają gigantyczne pieniądze na usuwanie śmieci z lasów. Tylko w ubiegłym roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie zebrano ponad 6,5 tysiąca metrów sześciennych, na co wydano 2,57 mln złotych. Ponad 80 proc. śmieci w lasach to przede wszystkim śmieci użytkowe, takie jak opakowania po produktach, lecz coraz częściej znajdujemy plastikowe elementy po demontażu aut. I to stanowi poważny problem, ponieważ utylizacja takich elementów jest po prostu droga.

Nadleśnictwo Zaporowo


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5