Dożynki Gminne 2018 w Bisztynku

2018-09-09 16:10:00(ost. akt: 2018-09-16 10:52:43)
Starości Dożynek Gminnych 2018 w Bisztynku Jadwiga Kuźlik i Edward Gieglis.

Starości Dożynek Gminnych 2018 w Bisztynku Jadwiga Kuźlik i Edward Gieglis.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Rolnicy i mieszkańcy miasta i gminy Bisztynek wspólnie świętują dziś Dożynki Gminne. Starostami tegorocznego Święta Plonów są Jadwiga Kuźlik i Edward Gieglis. Zakończyła się już część oficjalna. Teraz występują artyści.
Dożynki Gminne w Bisztynku rozpoczęła uroczysta Msza święta odprawiona w kościele św. Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku.

Homilię poświęconą pracy rolnika, rolnictwu, wierności ziemi, religii i narodowości wygłosił ks. Jan Rosłan.

Po nabożeństwie na targowisko miejskie przy akompaniamencie ludowych pieśni w wykonaniu zespołu Kalina, przemaszerował barwny korowód dożynkowy. Na jego czele była konna bryczka ze starostami dożynek.


W korowodzie nie zabrakło wieńców dożynkowych, których wykonanie to mozolna praca, którą zaplanować trzeba już kilkanaście tygodni przed dożynkami, jeszcze przed żniwami. Trzeba przecież zebrać kłosy zbóż, później jarzębinę, owoce dzikiej róży, kwiaty i wreszcie wykonać sam wieniec.


[fbpost]https://www.facebook.com/BartoszyckiGoniec/videos/1887184884705821/">

W gminie Bisztynek ten staropolski zwyczaj jest kontynuowany przez mieszkańców, którzy wykonali przepiękne wieńce dożynkowe. Wszystkie wieńce biorą udział w konkursie Gminnego Wieńca Dożynkowego i podlegają ocenie jury powołanego przez burmistrza Bisztynka w składzie:
1. Włodzimierz Mońka – Zastępca Burmistrza Bisztynka – przewodniczący
Członkowie:
2. Bogumiła Ryś – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Bisztynku,
3. Krystyna Kijewicz – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Bisztynku,
4. Izabela Treutle – z wykształcenia muzealnik, przewodnik turystyczny, szerokie doświadczenie w pracy w kulturze
5. Marek Witanowski – artysta malarz, szerokie działania w sferze kultury.

Komisja konkursowa dokonała oceny wieńców dożynkowych. Zgodnie z regulaminem konkursowym: za zajęcie I miejsca nagroda wynosi 700 zł, za II miejsce 600 zł, za III 500 zł.

W tym roku jury za najładniejszy wieniec dożynkowy uznało wieniec sołectwa Bisztynek. Wieniec ten będzie reprezentował gminę Bisztynek podczas dożynek wojewódzkich w Olsztynku już 16 września. Drugie miejsce przypadło wieńcowi sołectwa Troszkowo a miejsce trzecie przyznano wieńcowi sołectwa Prosity.

W konkursie na Najładniejszy Wieniec Publiczności komisja składa się z delegatów Warmińsko Mazurskiej Izby Rolnicze: Agnieszki Kobryń i Bogumiła Gołębiewskiego i pracowników Urzędu Miejskiego – Klaudii Gejda i Katarzyny Rudzkiej.

Na 300 oddanych głosów aż 96 zdobył wieniec sołectwa Troszkowo i to on zdobył miano Najładniejszego Wieńca Publiczności.

Zwyczajem Dożynek Gminnych w Bisztynku jest uhonorowanie odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” nadawaną na wniosek burmistrza przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W tym roku odznakę przyznano Barbarze Gudrian-Siedlanowskiej


Władze miasta i gminy przyznają tez własne wyróżnienia rolnikom i osobom pracującym na rzecz rolników. Podczas tegorocznych dożynek też tak postąpiono.

Rolnicy wyróżnieni przez burmistrza Bisztynka:
- Halina i Ryszard Zera z Prosit, którzy od ponad 30 lat prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 26ha ukierunkowane w produkcji bydła mlecznego.

- Halina i Waldemar Cywińscy z Grzędy, od 33 lat prowadzą 125 ha gospodarstwo zajmujące się hodowlą bydła mlecznego i uprawą zbóż.

- Marianna i Ryszard Trojanowscy z Księżna, którzy prowadzą gospodarstwo zajmujące się hodowlą bydła mlecznego i uprawą zbóż.

- Agnieszka i Grzegorz Moskalikowie z Unikowa, którzy prowadzą 40ha gospodarstwo zajmujące się hodowlą bydła mlecznego i uprawą zbóż.

- Bożena i Zdzisław Dąbrowscy z Sułowa, którzy od ponad 30 lat prowadzą gospodarstwo zajmujące się hodowlą bydła mlecznego, uprawą zbóż oraz pszczelarstwem.

- Magdalena Przybylak-Zdanowicz i Tomasz Zdanowicz z Łędławek, prowadzący jedno z nielicznych na terenie gminy gospodarstw ekologicznych.

- Karolina i Łukasz Ciency z Bisztynka Kolonii, prowadzących 51 ha gospodarstwo ukierunkowane w produkcji zbóż i rzepaku.

- Małgorzata i Jerzy Brudzyńscy z Wozławek, specjalizujący się w hodowli bydła mlecznego,

- Anna i Mirosława Mackiewiczowie z Troszkowa, którzy prowadzą 24 ha gospodarstwo zajmujące się produkcją roślinną i zwierzęcą.

- Dorota i Piotr Magdziarzowie z Paluz, prowadzący gospodarstwo zajmujące się produkcją roślinną – uprawa zbóż i rzepaku i zwierzęcą.

- Hubert Pereświet-Sołtan lekarz weterynarii, który rozpoczął pracę na terenie gminy w ówczesnym Państwowym Przedsiębiorstwie Gospodarstwa Rolnego w Sątopach-Samulewie, a od 28 lat prowadzi firmę świadczącą usługi weterynaryjne.

Podczas dożynek ogłoszono wyniki konkursu Miasto i Gmina Bisztynek w kwiatach, w którym oceniano wkład pracy, estetykę i działania uczestników konkursu na rzecz piękna środowiska lokalnego oraz poprawy ochrony środowiska. W tym roku do konkursu zgłoszono 7 obiektów.
Oto wyniki konkursu:

I miejsce - posesja Agnieszki Kobryń z Bisztynka Kolonii,
II miejsce - posesja Elżbiety i Stanisławy Dąbrowskich z Sułowa,
III miejsce - posesja Mirosławy Wapniewskiej z Sułowa,

Przyznano też dwa specjalne wyróżnienia:
- Dom Pomocy Społecznej w Bisztynku, za piękne otoczenie i pracę w utrzymaniu terenu,
- Mieszkańcy bloku 43 od 1-4 w miejscowości Sątopy-Samulewo, dbający o swoje otoczeniem.

W konkursie konkursu Estetyczna wieś, osiedle, któryma na celu, przede wszystkim wyzwolić inicjatywę lokalnej społeczności do wykonywania prac w swoim najbliższym otoczeni, czyli swojej miejscowości.

I miejsce zajęła część miejscowości Sątopy tzw. Sątopy I,

II miejsce zajęła miejscowość Wojkowo za dalszą poprawę estetyki miejscowości i nowe pomysły aranżacji oraz wkład pracy mieszkańców,

III miejsce zajęła miejscowość Nowa Wieś Reszelska za dalszą poprawę estetyki wsi i wkład pracy mieszkańców.

Nagrody w konkursach wręczali burmistrz Marek Dominiak i przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Drozdowski.


Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęły sie występy artystyczne, wokalistów i zespołów działających w OKiAL w Bisztynku, szkole podstawowej w Sątopach, zespołu Ale Babki z Sątop-Samulewa, zespołu Teatru Muzycznego w Gdyni prezentującego znane i lubiane polskie przeboje i wreszcie gwiazdy wieczory - zespołu Bayer Full. Po ich koncercie rewelacyjny pokaz tańca z ogniem dali młodzi ludzie skupieni w grupie Teatru Ognia działającego w ośrodku kultury a po ich występie, nagrodzonym owacją, do tańca przygrywał zespół Rivers.

W czasie dożynek dostępne były stoiska z lokalnymi wyrobami osób z gminy Bisztynek, park zabaw dla dzieci, stoiska gastronomiczne oraz stoisko stowarzyszenia Strowangen z ich znaleziskami i zdobyczami historycznym.

Podczas dożynek każdy chętny mógł przejechać się konną bryczką. Dochód z tych przejażdżęk przeznaczony był na pomoc pogorzelcom z Troszkowa. Również dla nich pan Piotr Kudliński przekazał stół weselny w formie wozu drabiniastego. Wykonał go własnoręcznie i oddał na licytację. Trwała ona tydzień. Ostatecznie wóz kupił Marek Dominiak, burmistrz Bisztynka za kwotę 1000 złotych i przekazał go ośrodkowi kultury. Posłuży tam jako element scenografii do kolejnych imprez.


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Żenujący... #2577446 | 5.172.*.* 10 wrz 2018 21:40

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. ..jest sposób zbierania podpisów, na listę poparcia, kandydatki na radną powiatową p, B.Kamińską. Praca w GOPS-ie nie powinna służyć p. prywatnym, przerośniętym ambicjom bycia radną powiatową. Plusowanie sobie w sondażach ze służbowego telefonu powinno być karalne. Dla pani i całej tej świty, dziękujemy.

 2. Hary #2577236 | 94.254.*.* 10 wrz 2018 18:30

  Powinno byc glosowanie kto chce w sobote a kto w niedziele

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Yhy #2576973 | 81.15.*.* 10 wrz 2018 12:07

  Where is Mario??

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Bisztyniak #2576891 | 83.9.*.* 10 wrz 2018 10:11

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. A przy okazji wielkie brawa dla pana Andrzeja :-) Porównajcie sobie relację z dożynek w Sępopolu i w Bisztynku. Tu przynajmniej dowiedzieliśmy się kto został wyróżniony, jaki wieniec wygrał itd.

 5. Roki #2576872 | 94.254.*.* 10 wrz 2018 09:46

  Dozynki powinny byc w sobote jak w wielu innych Gminach

  Ocena komentarza: warty uwagi (40) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5