Troszkowo: Wioska internetowa

2014-09-17 07:36:14(ost. akt: 2014-09-17 07:36:37)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W 2008 roku w całej Polsce budowano i wyposażano pracownie komputerowe w ramach projektu "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich". Powstało ich 16 w naszym województwie. Po latach odwiedziliśmy jedną z nich - w Troszkowie.
Gdy 11 czerwca 2008 roku uruchamiano w Troszkowie pracownię komputerową wraz z Centrum Kształcenia "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich" zainteresowanie korzystaniem z Internetu i komputerów było tam olbrzymie. W pracowni wyposażonej w 11 komputerów, rzutnik, ekran i urządzenie wielofunkcyjne (skaner + drukarka) codziennie było po kilkanaście osób, głównie dzieci. Rzadziej zdarzały się osoby starsze.

Projekt w ramach którego pracownię wykonano przewidywał, że przez 12 kolejnych miesięcy zatrudniony tam będzie instruktor. Jego płace finansowała fundacja realizująca projekt internetowych wiosek w całym kraju. Powstało wówczas 256 podobnych pracowni, w tym 16 w naszym województwie. W powiecie bartoszyckim uruchomiono dwie pracownie: w Kamińsku i Troszkowie.

Po latach postanowiliśmy sprawdzić jak działa pracownia w Troszkowie. - Projekt przewidywał, że po upływie 12 miesięcy, w których zatrudnienie instruktora finansowała fundacja, ten obowiązek przejmie gmina i tak się stało. Obecnie pracownia należy do Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztyku i to my zatrudniamy instruktorkę - mówi Magda Gutkowska, dyrektorka OKiAL.

- Pracownia czynna jest codziennie od godz. 15 do 18 i może z niej bezpłatnie korzystać każdy kto chce. W wakacje godziny otwarcia są wczśniejsze. Otwieramy o godz. 12 - mówi Gutkowska.

W poniedziałek (15 września) w troszkowskiej pracowni zastaliśmy dwóch chłopców grających na dwóch stanowiskach. Adam, uczeń 6 klasy mówi, że jest w pracowni codziennie i to od otwarcia do zamknięcia. - Lekcje odbrabiam później - śmieje się gracz komuterowy.

Radek, uczeń klasy 3 szkoły podstawowej, przychodzi tu rzadziej. W dniu naszej wizyty przyszedł aby ograć Adama, ale niestety wciąż przegrywa.

Pracownię od czerwca 2014 r. prowadzi Daria Bronakowska. Mieszka obok budynku w którym pracuje więc zdarza się, że na prośbę dzieci otwiera go wcześniej i zamyka później.

- Najczęściej odwiedzają nas dzieci. Czasem zdarza się, że przychodzi ktoś z dorosłych. W większości przypadków są to podróżujący przez naszą wieś, którzy gdzieś wyczytali, że jest w Troszkowie takie miejsce. (Można o tym przeczytać na portalu NaszaWarmia.pl - przyp. red.)

Popularność pracowni nie jest już tak duża jak w 2008 roku. - Frekwencja spadła, bo coraz więcej osób sprzęt komputerowy ma w domu. Nadal są jednak osoby nie posiadające własnych komputerów i dla nich jest to ważne miejsce. Tu mogą nie tylko pograć, ale i wykonać zadania domowe z informatyki, czy po prostu sprawdzić coś w Internecie. Pracownia jest i była wykorzystywana też przez podmioty zewnętrzne np. prowadzące szkolenia osób bezrobotnych. W najbliższym czasie planujemy przeprowadzić tam kolejny cykl zajęć dla osób w wieku 50+ - mówi Magda Gutkowska.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaŹródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ???? #1493316 | 83.21.*.* 25 wrz 2014 12:30

    A tak swoją drogą to gdzie sie podział tv z tego centrum??????????????????????????????

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5