Łędławki: Uszkodzona kapliczka została wyremontowana

2014-09-14 07:54:54 (ost. akt: 2014-09-14 08:00:12)
Kapliczka w Łędławkach została wyremontowana po tym, jak 25 lipca 2014 r. wicher przewrócił drzewo na jej dach.

Kapliczka w Łędławkach została wyremontowana po tym, jak 25 lipca 2014 r. wicher przewrócił drzewo na jej dach.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Niespełna 2 miesiące po uszkodzeniu przez wicher i przewrócone na dach drzewo, zabytkowa kaplica poświęcona świętym Piotrowi i Pawłowi w Łędławkach, zyskała nowy blask. Jej remont kosztował około 7 tys. złotych.
Zabytkowa kaplica w Łędławkach została poważnie uszkodzona 25 lipca 2014 r. Nagła burza i wichura przewróciła wtedy, na jej dach, rosnącą w pobliżu potężną lipę.

- Remont kaplicy został zakończony kilka dni temu. Kosztował około 7 tysięcy złotych. Urząd Miejski w Bisztynku przekazał nam nieodpłatnie dachówkę na pokrycie dachu. Kaplica ma teraz nową konstrukcję dachu i zyskała nową elewację. naprawiliśmy też zalane częściowo wnętrze - mówił nam ks. Janusz Rybczyński, proboszcz parafii w Bisztynku, do której kaplica należy.

Kaplica w Łędławkach jest obiektem wyjątkowym, bowiem zachowały się w niej elementy wyposażenia pochodzące z czasów przed Ii wojną światową. W ołtarzu zwiedzający mogą zobaczyć obrazy św. Jana Nepomucena i św. Walentego a na ścianach stare obrazy Drogi Krzyżowej z zachowanymi niemieckimi opisany wykonanymi gotycką czcionką. Aby zobaczyć wnętrze trzeba jednak poprosić we wsi o otwarcie kaplicy, bo zwykle jest zamknięta.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5