Płowęż, niewielka wieś o bogatej historii ma już 800 lat

2022-06-21 00:15:19(ost. akt: 2022-06-21 00:21:55)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Płowęż, niewielka wieś na pograniczu powiatów nowomiejskiego i brodnickiego w tym roku obchodzi jubileusz 800 - lecia istnienia. Ta historyczna rocznica była okazja do świętowania w gronie mieszkańców i przybyłych gości.
Impreza związana z jubileuszem, która odbyła się w minioną sobotę, zdominowała życie całej społeczności Płowęża i okolic. Kto zajrzał na festyn o mocnym zabarwieniu historycznym, zapewne nie żałował. Podczas plenerowej konferencji, historycy wypowiadali się na temat dziejów Ziemi Płowęskiej i terenów sąsiednich m.in. Ziemi Lubawskiej.
Oprócz wspomnianych prelekcji, rozbito średniowieczne obozowisko, czynne były wyjątkowo bogato zaopatrzone stoiska gastronomiczne, w tym miejscowego KGW i szkoły podstawowej oraz strefa zabaw dla dzieci. Nie każdy wie, że w Płowężu funkcjonuje Izba Tradycji Rybackiej, którą można odwiedzać. Właśnie kustosz muzeum — Krzysztof Kamiński, przygotował na festyn darmową degustację pstrągów, natomiast pszczelarz — Kazimierz Jacewicz z Jabłonowa Pomorskiego, opowiadał o życiu pszczół i oferował wyjątkowe miody.
Goście imprezy, przedstawiciele samorządu, z Przemysławem Górskim, burmistrzem Jabłonowa Pomorskiego na czele, złożyli podziękowania i gratulacje dyrektorce — Annie Kochańskiej – Bayer, która wraz ze społecznością szkoły była główną organizatorką jubileuszu.
Na uroczystości przybyła spora grupa mieszkańców sąsiedniego powiatu nowomiejskiego. Wśród gości był Zbigniew Mróz, sołtys sąsiedniego Rywałdzika i wiele innych osób — szczególnie z gminy Biskupiec.
Po oficjalnej części obchodów 800 - lecia Płowęża była okazja do zwiedzenia z przewodnikiem miejscowego kościoła pw. Św. Małgorzaty, którego proboszczem jest znany parafianom z Nowego Miasta — ks. Tomasz Trzebiatowski. ul

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5