Dorota i Karol Kania ze Szwarcenowa wicemistrzami krajowymi AgroLigi 2019

2020-06-21 10:12:47 (ost. akt: 2020-06-21 10:28:56)
Karol Kania (piąty z prawej) w Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi wśród osób, które otrzymały Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”

Karol Kania (piąty z prawej) w Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi wśród osób, które otrzymały Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”

Autor zdjęcia: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Dorota i Karol Kania ze Szwarcenowa w gminie Biskupiec zdobyli tytuł wicemistrza krajowego w Konkursie AgroLigi 2019 w kategorii “Rolnik”. Odebrali w Pałacu Prezydenckim list gratulacyjny od prezydenta Andrzeja Dudy.
Konkurs AgroLigi organizowany jest od 1993 roku, a jego celem jest wyłonienie mistrzów krajowych AgroLigi w kategorii rolnicy oraz firmy. Realizowany jest w etapach wojewódzkim i krajowym. Laureaci stają się symbolem przedsiębiorczości i gospodarności w polskim rolnictwie i agrobiznesie, a uzyskanie tytułu laureata jest ogromnym sukcesem i prestiżem. Od 2008 roku honorowy patronat nad Galą AgroLigi sprawuje Prezydent RP.

Państwo Kania do konkursu zgłosił Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Nowym Mieście Lubawskim. Małżonkowie zapoznali się z warunkami uczestnictwa. Trzeba było sporządzić opis gospodarstwa, wykonać zdjęcia.
— Głównie chodziło o ekonomikę w gospodarstwie, o przychody — podkreśla Dorota Kania.
W czerwcu 2019 roku u państwa Kania pojawiła się komisja z ODR w Olsztynie. W lipcu dostali zaproszenie do Olsztyna na spotkanie podsumowujące etap wojewódzki. Okazało się, że w kategorii „Rolnik” zostali mistrzami. W ten sposób przeszli do etapu krajowego konkursu.W styczniu 2020 roku już krajowa komisja gościła w Szwarcenowie, by obejrzeć gospodarstwo państwa Kania. Potem przyszło zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
Dorota i Karol Kania znaleźli się na uroczystej Gali AgroLigi 2019 podsumowującej konkurs w gronie 16 rolników (zwycięzcy z każdego województwa).

Podczas spotkania Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował najlepszych przedsiębiorców i rolników z całej Polski. Wśród nich znaleźli się państwo Kania, którym przyznano tytuł wicemistrza krajowego w kategorii „Rolnik”. Prezydent osobiście pogratulował pani Dorocie i panu Karolowi osiągnięć i sukcesu oraz wręczył im list gratulacyjny. W gali wziął też udział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Od niego mieszkańcy Szwarcenowa otrzymali list gratulacyjny, a puchar wręczył im Tomasz Nowakowski, prezes ARiMR.


Po zakończeniu Gali AgroLigi pani Dorota i pan Karol przeszli do Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi na Krakowskim Przedmieściu. Tam odbyła się kolejna uroczystość, podczas której 25 osób otrzymało od ministra rolnictwa Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Wśród uhonorowanych był Karol Kania.

Wrażeń więc małżonkowie mieli moc. Gratulujemy krajowego sukcesu.

Grażyna Jonowska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5