Doświadczenia uzyskane podczas spotkania z gospodarstwie „Ziemar” rolnicy „przeniosą” na swoje pola
2019-07-01 00:05:51(ost. akt: 2019-07-01 00:09:42)
W Przedsiębiorstwie Rolnym „Ziemar” w Szwarcenowie odbyło się spotkania studyjne w Centrum Kompetencji BASF, na które przybyli rolnicy oraz uczniowie z regionu warmińsko-mazurskiego i terenów ościennych.
Firma BASF od dwóch lat oficjalnie posiada w Szwarcenowie (gmina Biskupiec) Centrum Kompetencji. Grunty, na których wytyczono poletka demonstracyjne znajdują się w znanym w regionie przedsiębiorstwie „Ziemar”, którym kieruje prezes Zbigniew Ziejewski.
Centrum Kompetencji utworzone zostało dla rolników, by mogli zdobywać nową wiedzę na temat działania produktów z faktycznymi wynikami upraw polowych. W roku ubiegłym na poletkach doświadczalnych posiano zboża, natomiast w tym sezonie na działkach rolnych znajdą się rzepaki, łubiny oraz zboża.
— Chcemy ściśle współpracować z profesorami z olszyńskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Postęp biologiczny, który wprowadzamy, będzie kształtowany tutaj, w Szwarcenowie, wraz z firmą BASF. Postaramy się, by rolnicy mieli bezpośredni kontakt z gronem naukowców, którzy przyjechali z UWM na nasze spotkanie — powiedział na spotkaniu Zbigniew Ziejewski.
W Szwarcenowie gościli specjaliści nauk rolniczych: profesorowie Bogdan Dubis, Marek Marks, Andrzej Łachacz i Jacek Olszewski. Swoją obecnością polowe spotkanie zaszczycili Urszula Pasławska, posłanka na Sejm RP oraz Marek Gustaw Brzezin, marszałek województwa, który pogratulował Zbigniewowi Ziejewskiemu tego wielkiego przedsięwzięcia.
— Gratuluję, że udało się zgromadzić w Szwarcenowie tak liczne grono rolników i ludzi świata nauki. Spotkanie ma na celu transfer wiedzy, a wiedza jest podstawą rozwoju — szczególnie w rolnictwie, gdzie wiele się zmienia m.in. klimat i gdzie kreowane są kierunki rozwoju. Wieś i rolnictwo się zmienia, trzeba wykazywać się pomysłowością i być konkurencyjnym na rynku — powiedział marszałek województwa.
Informacji, które przekazali na poletkach doświadczalnych zaproszeni eksperci, wysłuchali liczni rolnicy, którzy w trakcie prezentacji zadawali pytania specjalistom. Organizatorzy „dnia pola” liczą, że doświadczenia uzyskane podczas spotkania rolnicy „przeniosą” na swoje pola, a ich wiedza ubogaci się nowymi wiadomościami przekazanymi przez specjalistów.
„Spotkanie polowe” było też okazją do zapoznania się z ofertą maszyn i sprzętu rolniczego, czynne były również inne stoiska podmiotów związanych z rolnictwem.
Stanisław R. Ulatowski
Stanisław R. Ulatowski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez