Toruńscy archeolodzy pojawią się w centrum Biskupca

2024-08-28 14:00:45(ost. akt: 2024-08-28 18:06:08)
Dawne centrum Biskupca - wówczas Bischofswerder

Dawne centrum Biskupca - wówczas Bischofswerder

Autor zdjęcia: Archiwum Krzysztofa Kliniewskiego

Nie każdy wie, że Biskupiec słynął niegdyś z produkcji wysokiej jakości wyrobów sukienniczych, które były znane daleko od granic miasteczka. Dzisiaj króluje tu przemysł drzewny, a w okolicy rozwija się rolnictwo. Żal tylko, że po wkroczeniu "wyzwolicieli" przestały istnieć urocze kamienice, z których słynął dawny Biskupiec. Niebawem na placu w centrum miejscowości pojawią się archeolodzy.
Już od poniedziałku, 2 września, plac w Biskupcu w obrębie ulic Grudziądzkiej, Rynek, Kościelnej i Tkackiej będzie wyłączony z użytkowania, a to ze względu na prowadzenie prac archeologicznych. Arkadiusz Dobek, wójt gminy zawiadamia, aby od 2 września nie parkować samochodów na wymienionym placu.
Archeolodzy z Torunia przeprowadzą badania substancji po dawnych kamienicach, po to by nasz urząd miał odpowiednią dokumentację archeologiczną. Dodam, że plac jest własnością gminy i został zakupiony kilka lat temu od prywatnych właścicieli. Wyniki badań będą gotowe najprawdopodobniej w grudniu tego roku — powiedział wójt Arkadiusz Dobek.
Wertując stare fotografie Biskupca zauważyć można, że miasteczko miało wyjątkową architekturę. Niestety „wyzwoliciele” zostawili po sobie tylko zgliszcza.

TROCHĘ HISTORII BISKUPCA
Miasto nad brzegami rzeki Osy założył biskup pomezański Rudolf w 1325 roku. Niemiecka nazwa Bischofswerder oznacza Biskupią Żuławę. Umiejscowienie miasta na granicy dwóch krain Pomezanii i Ziemi Chełmińskiej, w miejscu starej przeprawy przez rzekę Osę na dawnym szlaku handlowym, pozwalało na rozwój grodu.
Dawniej miasto otoczone było murami obronnymi z trzema bramami wjazdowymi. Stały one od strony Kisielic, Lipinek i Słupnicy. Do dzisiaj przetrwał tylko niewielki fragment fortyfikacji, który można obejrzeć za kościołem ewangelickim.
Kościół katolicki stanął w Biskupcu w 1892 roku. Smukła wieża z czerwonej cegły widoczna jest z dużej odległości. Świątynia służyła katolikom nie tylko z Biskupca, ale i z okolicznych wsi.
Na rynku dawnego miasteczka stał ratusz, który rozebrano 1870 roku. Na jego miejscu powstał nowy, ale dopiero w roku 1927.
Koniec drugiej wojny światowej zapoczątkował trudny okres dla Biskupca. Rosjanie zniszczyli miasto, wysadzając i paląc większość budynków. Urocza architektonicznie miejscowość została zniszczona prawie w całości. W obrębie rynku nie ocalała żadna kamienica. Rosjanie rabowali wszystko, co miało wartość użytkową, a zwłaszcza maszyny i sprzęt z zakładów produkcyjnych. Zdobycz wojenna była ładowana na wagony kolejowe — na specjalnie przygotowanej bocznicy kolejowej. Wszystko szło transportem w głąb Rosji specjalnie poszerzonym torem. Niewątpliwie zniszczenia spowodowały, że w Biskupiec stracił prawa miejskie w 1946 r. i funkcjonuje do dzisiaj jako wieś gminna.

Stanisław R. Ulatowski
Mapka z zaznaczonym rejonem prac archeologicznych

Dawne centrum Biskupca

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5