Festiwal z zapachem chleba w Łąkorzu

2024-07-09 00:12:31(ost. akt: 2024-07-09 00:33:52)
Pamiątkowe zdjęcie po wręczeniu nagród i wyróżnień

Pamiątkowe zdjęcie po wręczeniu nagród i wyróżnień

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Na terenie Muzeum Lokalnego Ziemi Lubawskiej w Łąkorzu odbył się dziesiąty, Festiwal Chleba. Pod ocenę jurorów złożono 18 chlebów, a na imprezę zjechało wielu gości z nawet odległych stron.
Jubileuszowy Festiwalu Chleba Ziemi Lubawskiej otworzył Jan Ostrowski, kustosz Muzeum Lokalnego wraz z Jerzym Czaplińskim, społecznikiem z Łąkorza. Wszyscy jednak oczekiwali na ogłoszenie wyników konkursu chlebów i degustacje swojskich chlebów.
Wszystkie konkursowe bochenki, dzień wcześniej oceniła komisja konkursowa, w składzie której znaleźli się: Joanna Ochlak, Grażyna Jonowska, Bożena Śmigielska, Daniel Zdanowski i Jan Skuzjus. Chleby oceniano pod względem wyglądu, aromatu i smaku.
W rezultacie najwyżej punktowano pracę Natalii Kołpackiej z Osetna. Drugą lokatę zdobył chleb wypieczony przez Teresę Dobek z Łąkorza, a trzecie miejsce przyznano Annie Sztolcman z Szafarni. Pierwsze wyróżnienie otrzymała Agnieszka Janiszewska z Laseczna, a drugie Karolina Sobolewska z Łąkorza.
Na festiwalu można było degustować konkursowe chleby i smaczne przekąski. We wnętrzu muzealnej chaty odbyły się warsztaty edukacyjne z tradycyjnego wypieku chleba, który prowadziła Katarzyna Stefańska, mieszkanka Marzęcic, która jest prawdziwą profesjonalistką w tej dziedzinie.
Łąkorski festiwal był okazją, by zakupić mąkę od lokalnego producenta, jakim jest Młyn w Rynku. Swoje stoisko miała także Winnica Sztolcman z Szafarni oraz nowomiejski oddział Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Najmłodsi uczestnicy mogli zabawić się na interaktywnym stoisku Brodnickiego Parku Krajobrazowego, a także bliżej poznać wóz strażacki OSP Łąkorz.
Podsumowując, jak przystało na jubileusz, frekwencja była zachwycająca, a uczestnicy wspaniali. Wszystkim dziękujemy za przybycie, aktywne uczestnictwo i przy okazji dorzucenie cegiełki na kojce gminne gminy Kurzętnik. Niech dobro się mnoży jak chleb — powiedziała Beata Kowalska, szefowa LGD Ziemia Lubawska z grona organizatorów festiwalu. ul

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5