"Dzieje Szwarcenowa" — lokalny bestseller wydawniczy

2024-03-13 01:20:35(ost. akt: 2024-03-13 01:31:22)
Inicjatorzy, którzy przyczynili się do wydania książki "Dzieje Szwarcenowa"

Inicjatorzy, którzy przyczynili się do wydania książki "Dzieje Szwarcenowa"

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Niezwykłe wydarzenie kulturalne miało miejsce w Szwarcenowie. Było to spotkanie promujące monografię Dzieje Szwarcenowa, której autorem jest dr Andrzej Korecki, historyk z Nowego Miasta.
Tak doprawdy książka, a raczej dość ekskluzywne wydawnictwo albumowe, przygotowano na 700-lecie miejscowości i 300-lecie szwarcenowskiej parafii, które to rocznice przypadały w 2021 roku. Jednak pandemia, a następnie wojna w Ukrainie pokrzyżowały plany wydawnicze i napisana przez Andrzeja Koreckiego książka trafiła na półkę.
— Będąc w Olsztynie na konferencji, zupełnie przypadkiem spotkaliśmy członków Fundacji Wesoła Góra ze Szwarcenowa — wspomina Andrzej Andrzejewski, prezes Fundacji im. Działyńskich. — Mieli oni doświadczenie w pozyskiwaniu środków na takie przedsięwzięcia i z ich zaangażowaniem udało się zrealizować książkę „Dzieje Szwarcenowa” — dodaje prezes Andrzej Andrzejewski.
Nieocenioną pomoc w realizacji monograficznego wydawnictwa mieli obecni mieszkańcy wsi, a także osoby, które wyprowadziły się z sołectwa. Odpowiedź na apel inicjatorów przedsięwzięcia była wręcz spontaniczna.
— Książkę adresuję i kieruję przede wszystkim do mieszkańców Szwarcenowa i okolic, a w szczególności do młodych czytelników. Mam nadzieję, że w przyszłości znajdą się jacyś historyczni zapaleńcy, którzy podejmą zapoczątkowane przeze mnie badania. Dodam, że książka ma charakter popularny — przyznał dr Andrzej Korecki.
Książka jest bogato ilustrowana fotografiami udostępnionymi przez mieszkańców, a także współczesnymi, autorstwa Grzegorza Morawskiego.
Spotkanie promocyjne książki w szwarcenowskiej szkole cieszyło się sporym zainteresowaniem i na hali sportowej zasiadło grubo ponad sto osób, które wysłuchały wykładu autora wydawnictwa.
Warto wspomnieć, że wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali bezpłatnie książkę, a do autora ustawiła się długa kolejka po autografy.
Stanisław R. Ulatowski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5