Przedszkolaki w narodowym programie

2023-11-10 09:00:00(ost. akt: 2023-11-10 09:19:35)

Autor zdjęcia: Materiały organizatorów

Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach biorą udział w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”. Dzieci wzięły udział w Biesiadzie Literackiej, przeglądzie recytatorskim „Polscy poeci dzieciom…” i konkursie plastycznym.
Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach biorą udział w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. W związku z tym podejmowane są różnorodne działania, których celem jest wzbudzanie zainteresowań i aktywności czytelniczych u dzieci.

Jednym z nich był udział przedszkolaków w Biesiadzie Literackiej. Mieliśmy przyjemność gościć panią Martę Szuter z Urzędu Miasta Bartoszyce oraz panią Katarzynę Basak ze Starostwa Powiatowego w Bartoszycach, które przeczytały dzieciom książki wybrane z księgozbioru zakupionego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zaproszone Panie zaprezentowały utwory literackie w sposób bardzo ciekawy przez co dzieci brały aktywny udział – odpowiadały na pytania odnośnie treści oraz morałów, jakie można było wyłonić z bajek.


Kolejnym działaniem był przegląd recytatorski zorganizowany w przedszkolu pod hasłem „Polscy poeci dzieciom…”. Celem przeglądu była popularyzacja poezji dla dzieci, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz zainteresowanie dzieci poezją. Wzięły w nim udział dzieci 5 i 6-letnie z grupy Skrzaty, Jeżyki, Pszczółki i Wiewióreczki. Wybrane dzieci zaprezentowały swoim kolegom wiersze polskich poetów. Dużą rolę w przygotowaniach do przeglądu odegrali rodzice uczestników, pomagając im w przyswojeniu na pamięć wybranego utworu. Pozostałe dzieci wcieliły się w rolę publiczności, nagradzając brawami i dodając otuchy swoim kolegom.


Innym działaniem było zorganizowanie wśród dzieci i rodziców konkursu plastycznego pt. „Najsympatyczniejszy bohater wierszy naszych polskich poetów”. Na konkurs wpłynęło 23 prace ze wszystkich grup wiekowych, które ozdobiły przedszkolny hol . Wykonane prace były oryginalne, kreatywne, ciekawe i staranne.
Jury postanowiło nagrodzić wszystkie prace. Każdy uczestnik przeglądu recytatorskiego i konkursu plastycznego otrzymał dyplom i książkę pozyskaną w ramach ww Programu.
Agata Szefler, Iwona Osiecka


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5