Śnięte ryby w Sępopolu. Znamy wyniki badań wody

2023-09-18 11:30:00(ost. akt: 2023-09-18 11:39:50)

Autor zdjęcia: WIOŚ Olsztyn

W rzece Guber w Sępopolu natrafiono na śnięte ryby. Do akcji wkroczyli inspektorzy ochrony środowiska. Konieczne było wykonanie badań jakości tamtejszej wody.
Ta wiadomość wzbudziła niepokój w okolicach miejscowości Sępopol. Przy zaporze na rzece Guber zaobserwowano pojedyncze śnięte ryby. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska natychmiast zainterweniował i na miejsce zdarzenia udali się inspektorzy, którzy dokonali oględzin.

Jak podaje serwis prasowy olsztyńskiego WIOŚ, podczas kontroli, w której uczestniczyli także przedstawiciele Nadzoru Wodnego w Bartoszycach, ujawniono 20-30 sztuk śniętych ryb z gatunku klenie, sandacze oraz ryby karpiowate.

Przepływ wody w rzece był znikomy, woda mętna, zielona, lustro wody częściowo pokryte rzęsą wodną oraz pyłkami roślin. Przy brzegach rzeki oraz w korycie rzeki widoczna była wynurzona roślinność naczyniowa. Miejscami zaobserwowano uwalniające się z dna pęcherzyki gazu.

Według inspektorów, mogło to świadczyć o nagromadzeniu się warstwy osadów organicznych na dnie rzeki i wypłyceniu koryta rzeki. Obecny przy kontroli przedstawiciel Nadzoru Wodnego w Bartoszycach poinformował, że w połowie wakacji poziom wody w rzece był na tyle niski, że woda nie przepływała przez stopień wodny. Za stopniem wodnym woda w rzece była klarowna. Widoczne były żywe, pływające ławicami, ryby.

Inspekcja podała, że oględzinom poddano również odcinek około 12 kilometrów w górę rzeki od stopnia wodnego w Sępopolu do miejsca połączenia się rzeki Guber z rzeką Sajna w miejscowości Sątoczno.

Rzeka na tym odcinku przepływa przez teren typowo rolniczy (pola, łąki). Nie ujawniono spływów powierzchniowych zanieczyszczeń do rzeki. Nie zaobserwowano również na tym odcinku rzeki, śniętych ryb.

„Na miejsce wezwali również pracowników Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział w Olsztynie. Pracownicy laboratorium pobrali próbki do badań laboratoryjnych i dalszych analiz. Woda w rzece Guber oraz rzece Sajna była mętna. Na kolor wody w rzece mogły mieć wpływ intensywne opady deszczu, które wystąpiły po długotrwałym okresie suszy” — podaje olsztyński WIOŚ.

W połowie września otrzymaliśmy informację o wyniku badań próbek wody pobranej z rzeki Guber.
— Przeprowadzone badania wody nie wykazały przekroczeń parametrów charakterystycznych dla wód płynących w tym rejonie oraz na brak dopływu zanieczyszczeń do rzeki — poinformował Jerzy Rydel, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Olsztynie.
RAZ

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5