Zabezpiecz swój rower — radzą policjanci

2023-04-21 09:17:33(ost. akt: 2023-04-21 09:23:43)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ruszył sezon rowerowy, policjanci przypominają o tym, by zabezpieczyć swój jednoślad przed kradzieżą. Podają kilka dobrych rad.
Z rozpoczęciem sezonu rowerowego do każdej jednostki Policji napływają zgłoszenia o kradzieży jednośladów.

Z pewnością warto zadbać o bezpieczeństwo swojego roweru, szczególnie w sezonie, gdy jest on często używany.

Rowery są kradzione z przeróżnych miejsc: spod sklepów, z ulicy, z piwnicy, z klatek schodowych lub niezamkniętych pomieszczeń.
Dlatego właściciele jednośladów muszą solidnie zabezpieczać swoje rowery oraz zwracać uwagę, w jakim miejscu je zostawiają. Im lepsze zabezpieczenie, tym większa szansa, że złodziej odpuści sobie kradzież naszego roweru.

Jak zabezpieczyć swój jednoślad przed kradzieżą?

- zawsze zamykaj rower na klucz, nawet na krótkie chwile, użyj do tego solidnego zamka rowerowego,
- jeśli pozostawiasz rower, zrób to w miejscu publicznym, wybieraj miejsca, gdzie jest dużo ludzi i ruch, a rower można zamocować do stałych elementów, takich jak słup czy stojaki rowerowe,

- jeżeli rower nie posiada numerów fabrycznych, oznacz go, możesz to zrobić nanosząc na niego indywidualne wzory,
-wybierz miejsce bezpieczne do przechowywania roweru, najlepiej jeśli jest to pomieszczenie zamknięte, np. piwnica czy garaż.

- zachowaj kartę gwarancyjną roweru, a jeśli jej nie posiadasz, spisz numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne, zrób także zdjęcie swojego roweru, te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży.

Stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą niestety nie istnieje. Często zostawiamy nasze jednoślady niezabezpieczone tylko na chwilę, a warto pamiętać, że okazja czyni złodzieja. Bądźmy czujni i uczulmy także nasze dzieci, aby zabezpieczały swoje jednoślady.

Pamiętajmy, że zabezpieczenie roweru przed kradzieżą to nie tylko kwestia zamka, ale także naszego zachowania i ostrożności. Zawsze warto być czujnym i uważnym, a w przypadku gdy jesteśmy świadkami kradzieży reagujmy i powiadamiajmy odpowiednie służby.
Informacja KPP

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5