"ŻEROM" DBA O PRAKTYCZNE SAMOKSZTAŁCENIE UCZNIÓW

2023-03-13 14:48:14(ost. akt: 2023-03-13 14:56:24)

Autor zdjęcia: Fot. materiały szkoły

Młodzież Liceum Ogólnokształcącego im S. Żeromskiego w Bartoszycach stawia na rozwój osobisty i zawodowy. W ramach dodatkowych zajęć, bierze udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Projektów Społecznych „Zwolnieni z Teorii”, której przyświeca idea: ucz się dla siebie, działaj dla innych. Jednocześnie walczy o tytuły finalistów i laureatów olimpiady oraz międzynarodowe certyfikaty.
Projekt społeczny to każda, nawet najprostsza inicjatywa pobudzająca ludzi do działania i zmieniająca najbliższe otoczenie na lepsze.

Piętnastu licealistów klas drugich podjęło to wyzwanie i realizuje zespołowo trzy projekty społeczne w różnych formatach: „Okaż serce zwierzakowi” – zbiórka charytatywna na rzecz schroniska, „ZaburzonED” – wydarzenie publiczne, rozpowszechniające informacje nt. profilaktyki zaburzeń odżywiania oraz „Wyrzutki” – wydarzenie publiczne, poszerzające świadomość społeczną nt. ochrony środowiska.

Grupy projektowe, zdobywając nowe doświadczenia, mają świadomość samokształcenia, które zaprocentuje w ich życiu zawodowym. Rozwijają kompetencje przyszłości, m.in. zarządzanie, pracę zespołową, umiejętność komunikacji oraz zdobywają doświadczenie menedżerskie.

Chcąc osiągnąć założone cele, uczniowie pracują etapami. Ustalają zakres działań, harmonogram i budżet, a potem wdrażają to w życie: negocjują z partnerami (instytucjami publicznymi, przedsiębiorcami), pozyskują finansowanie, pracują ze swoim zespołem, wdrażając autorskie i kreatywne pomysły. Uczą się też wrażliwości i empatii, działając na rzecz środowiska lokalnego.

Wszystko to robią z wykorzystaniem innowacyjnej platformy edukacyjnej, ze wsparciem mentora i z pełnym przekonaniem, że jakakolwiek teoria stanowi tylko punkt wyjścia do kształtowania praktycznych umiejętności.
LOŻerom

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5