W niedzielę Kaziuki Wilniuki

2023-03-09 17:00:00(ost. akt: 2023-03-09 17:40:31)
Co roku koncerty Kaziukowe prowadzą Anna Adamowicz i Dominik Kuziniewicz

Co roku koncerty Kaziukowe prowadzą Anna Adamowicz i Dominik Kuziniewicz

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Zbliżają się Kaziuki Wilniuki, impreza, którą stworzyli z tęsknoty za swoimi stronami rodzinnymi Kresowiacy. Koncert już w niedzielę 12 marca o godz. 18.00 w BDK.
Kaziuki Wilniuki odbywają się w naszym regionie od niemal 40 lat. Spotkania odbywają się w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Kętrzynie, Szczytnie i Bartoszycach.

Kaziuki Wilniuki, które miały podtrzymywać pamięć o rodzinnych stronach repatriantów, pełnią jeszcze inne role: integrują, rozwijają ludowe rzemiosło, wzbogacają umiejętności lokalnych twórców, gruntują tradycje.

Co ciekawe, przyciągnęły także młode pokolenie, które poznaje gwarę, tańce, stroje ludowe i obrządki.

Pierwowzorem późniejszych rocznicowych festynów stały się kanoniczne uroczystości organizowane ku czci świętego Kazimierza w roku 1636 w Wilnie. Na ziemię warmińsko-mazurską, na której osiedliło się najwięcej ludności z Wileńszczyzny, przeniosła się ta tradycja w 1985 roku.

Tegoroczne Kaziuki Wilniuki odbywają się pod hasłem „Mikołajowi Kopernikowi – Wileńszczyzna”.

W Bartoszycach koncert Kaziukowy zaplanowano na niedzielę 12 marca o godz. 18.00 w Bartoszyckim Domu Kultury.

Na scenie zobaczymy: Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii (Lidzbark Warmiński), Polski Zespół Tańca Ludowego Perła (Niemenczyn) oraz Zespół Art of Music (Centrum Kultury w Solecznikach).

Imprezę poprowadzą tradycyjnie ulubieni konferansjerzy: Anna Adamowicz (Ciotka Franukowa) i Dominik Kuziniewicz (Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek).
Wstęp wolny.

Koncertowi tradycyjnie będzie towarzyszył jarmark z rękodziełem i regionalnymi potrawami. Nie zabraknie serc Kaziukowych, prezentacji wileńskich wydawnictw i wielkanocnych palm wileńskich.
Ewa Lubińska

Co roku koncerty Kaziukowe prowadzą Anna Adamowicz i Dominik Kuziniewicz
Fot. Ewa Lubińska


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5