Ruszają prace projektowe dla dwóch odcinków DK51 między Bartoszycami a Wichrowem

2023-01-20 09:50:00(ost. akt: 2023-01-20 09:57:47)
DK51

DK51

Autor zdjęcia: GDDKiA

Firma Value Engineering z Warszawy opracuje dokumentację rozbudowy 30 kilometrów drogi pomiędzy Bartoszycami i Wichrowem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział Olsztyn podpisała umowy na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla rozbudowy dwóch odcinków DK51.
Koszt dokumentacji dla 16-kilometrowego odcinka Bartoszyce - Lidzbark Warmiński to 3,9 mln zł, a dla odcinka Lidzbark Warmiński - Wichrowo o długości 14,4 km, blisko 3 mln złotych.

Wyłoniony w przetargach wykonawca zaprojektuje rozbudowę dwóch odcinków DK51 o łącznej długości 30 km. Docelowo w ramach inwestycji wykonana zostanie nowa konstrukcja nawierzchni o dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś. Przebudowane będą skrzyżowania, powstaną chodniki i ciągi pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe oraz oświetlenie drogowe.

Termin wykonania dokumentacji projektowej dla rozbudowy odcinka Bartoszyce - Lidzbark Warmiński wynosi 30 miesięcy zaś dla odcinka Lidzbark Warmiński - Wichrowo to 28 miesięcy.

Prace nad dokumentacją trasy od Bartoszyc do Wichrowa to część działań jakie GDDKiA prowadzi dla rozbudowy DK51. W sierpniu ubiegłego roku oddano kierowcom do użytku obwodnicę Smolajn, wybudowaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. W trakcie prac budowlanych jest odcinek Smolajny - Kosyń, z którym w przyszłości połączy się obwodnica Dobrego Miasta, dla której trwają już prace przygotowawcze.

Przedłużeniem tej obwodnicy będzie zmodernizowany już odcinek od Barcikowa do Spręcowa, a dalej, znajdująca się obecnie na etapie prac przygotowawczych, obwodnica Olsztyna i Dywit. Po zrealizowaniu tych wszystkich prac poprawią się warunki i bezpieczeństwo ruchu na całym odcinku DK51 pomiędzy Bartoszycami a Olsztynem.
Informacja GDDKiA

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5