Szarady, zadania ruchowe, konkursy i quiz wiedzy. Za nami I Seniorada w Bocianiej Gminie Górowo Iławeckie

2022-11-18 14:00:00(ost. akt: 2022-11-23 13:41:25)

Autor zdjęcia: archiwum CUS w Górowie Iławeckim

Gminna Rada Seniorów przy współpracy z Centrum Usług Społecznych oraz Gminną Biblioteką i Centrum Kultury w Górowie Iławeckim 14 listopada zorganizowała „Senioradę”. To pierwsze tego typu wydarzenie na terenie gminy, które ma pobudzić seniorów.
Barbara Winiarska od 11 maja pełni funkcję nowopowstałej Gminnej Rady Seniorów w gminie Górowo Iławeckie. Pierwszy rok działalności rady ma szansę zainicjować stałe wydarzenie adresowane do seniorów z terenu gminy. Nieprzypadkowo I Gminna Seniorada w Kamińsku odbyła się 14 listopada. W tym dniu obchodziliśmy bowiem Światowy Dzień Seniora.
Fot. archiwum CUS w Górowie Iławeckim

— Pomysłodawczynią była przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów, która jest bardzo operatywna i chętna do innowatorskich działań. Centrum Usług Społecznych przyłączyło się do wydarzenia m.in. dlatego, że Klub „Senior+” jest w strukturach naszego ośrodka. Naszą rolą była promocja z wykorzystaniem mediów społecznościowych oraz specjalnie w tym celu przygotowanym plakatem. Razem z Gminną Biblioteką i Centrum Kultury w Górowie Iławeckim przygotowaliśmy miejsce i zapewniliśmy między innymi kiełbaski — opowiada dyrektor Elżbieta Cybulska.
Fot. archiwum CUS w Górowie Iławeckim

Ze względu na pogodę część zajęć odbyła się w pomieszczeniach „Nad Zalewem" w Kamińsku. Były szarady, zadania ruchowe, konkursy i quiz wiedzy. Udało się również zorganizować zabawę taneczną, do której przygrywał jeden z członków Rady Seniorów Kazimierz Ciechanowicz. Seniorzy mieli okazję zjeść upieczone przy ognisku kiełbaski i ziemniaki. Mogli też… spalić nagromadzone kalorie, ponieważ grupa uczestników Klubu „Senior +”, w ramach aktywności fizycznej zorganizowały maraton z kijkami „Nordic Walking” z Kandyt do Kamińska ścieżką Green Vello.
Celem inicjatywy było rozbudzenie aktywności seniorów, a zadanie to wpisuje się w Politykę Senioralną Gminy, sprzyjając też integracji „osób 60+”. Zadanie zrealizowano na przysłowiową „piątkę z plusem, dzięki współpracy seniorów z Centrum Usług Społecznych oraz Gminną Biblioteką i Centrum Kultury w Górowie Iławeckim.
Fot. archiwum CUS w Górowie Iławeckim

— To była nasza pierwsza „Seniorada”, jednak planujemy kontynuować pomysł w kolejnych latach. Rola Gminnej Biblioteki i Centrum Kultury w Górowie Iławeckim polegała na działaniach organizacyjnych, czyli przygotowaniu jedzenia i czuwaniu nad przebiegiem wydarzenia — mówi dyrektorka placówki, Agnieszka Rybacka.
Fot. archiwum CUS w Górowie Iławeckim

— Każdy z nas, kiedy zaczyna coś nowego, trochę się obawia. Cieszymy się, że „Seniorada" miała tak pozytywny odbiór. Warto, by w kalendarzu pojawiło się więcej tego typu imprez — dodaje Elżbieta Cybulska.
Fot. archiwum CUS w Górowie Iławeckim

Zdaniem Barbary Winiarskiej współorganizatorzy zasłużyli na medal. W Kamińsku pojawiło się 35 osób z wielu miejscowości położonych na terenie gminy Górowo Iławeckie. Największą grupę stanowili jednak uczestnicy z Klubu Seniora z Kandyt.

Liczymy na to, że kolejna tego typu impreza odbędzie się wkrótce. Wieści o tym, jak ciekawie było w Kamińsku szybko się bowiem rozchodzą po gminie.
dar

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5